رفتینگ

آشنایی با کلک سواری یا رفتینگ

امروزه در دنیا، شاخه ای از گردشگری به نام “رفتینگ” وجود دارد که این امکان را به شما میدهد، سفرهایی ناب و دل انگیز را در رودخانه ها تجربه کنید، رفتینگ یعنی کلکسواری یا قایقرانی در رودخانه که از سالیان دراز در دنیا و مخصوصا کشور عزیزمان رونق داشته است. کلک ها یا قایق های رفتینگ اولیه، ساده ترین شکل حمل و نقل انسان در آب بوده اند و از آنها برای کوچ و جابجایی، ش کار و یا حمل بار استفاده می شده است.در زمان های قدیم برای ساختن کلک ها، تنه و شاخه درختان و یا نی ها را به هم می بستند، کلک های امروزی از محفظه های لاستیکی بادی مجزا از هم تشکیل شده است (لاستیکی چند لایه، بسیار با دوام و با قابلیت انعطاف پذیری بالا) آیا می دانید در ایران رودخانه های بسیار زیادی دارای قابلیت رفتینگ هستند؟

بیشتر این رودخانه ها نظیر خراسان، بختیاری، آب سیروان، زاب، دز، زاینده رود کارون و … در منطقهی زاگرس واقع شده اند. البته رودخانه های دیگری در منطقه ى البرز و در نزدیکی تهران دارای این قابلیت هستند، شامل

سفیدرود، کرج، جاجرود و … که در فصل پرآبی، مناسب چنین فعالیتی هستند.

انواع قایق های مورد استفاده در رفتینگ طول قایق ها از 5/3 تا ۶ مترو عرض آنها بین 8/ 1 تا 5 /2 متر است. ظرفیت این نوع قایق ها بین ۴ تا ۱۲ نفر می باشد. به قایقی که از آن برای حمل قایقرانان استفاده می شود، قایق پاروزنی و قایقی که تدارکات و بار را می شود.

  1. انواع قایق های رفتینگ قایق پاروزنی مخصوص سفرهای ماجراجویانه سنگین

۲.قایق پاروزنی مخصوص رودخانه هایی با امواج آرام

٣. قایق های پاروزنی باریک مخصوص رودخانه های کم عرض و کم عمق

۴. قایق های پاروزنی مخصوص مسابقات ورزشی

سایر قایق های مرتبط با رفتینگ

١. کایاک، قایقی یک نفره است، که قایقران با استفاده از پاروی دو کفه ای آن را هدایت می کند. کایاک سواری در امواج خروشان رودخانه ها، بسیار سخت بوده و نیاز به تمرین فراوان دارد. کایاک، در سفرهای رفتینگ، در عقب و جلوی قایق مسافران حرکت کرده و به عنوان راهنما و جلودار و نیز امداد و نجات مسافرانی که در آب می افتند، عمل می کند. این قایق ها خود انواع مختلفی دارد: کایاک نجات، کایاک پرش از آبشار، کایاک حرکات نمایشی، کایاک سرعت، شکل این قایق ها با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و هر یک برای هدفی خاص طراحی شده اند.

٢. کاتارفت: این نوع قایقها، خود انواع مختلفی داشته و بیشتر برای حمل بار مورد استفاده قرار می گیرند. البته نوعی از این قایق که کاتاماران نام دارد، توسط دو قایقران که در دو طرف قایق می نشینند، هدایت می شود

کایاکهای بادی و قایق های نجات از این قایق ها معمولا برای امداد و نجات استفاده میشود و ظرفیت آنها بین یک تا سه نفر است.

تصور کنید، همراه با دوستان، سوار با قایقی پارویی، با جریان آب رودخانه، همسفر هستید. طبیعت، سکوت، صدای پرندگان و سفر به نقش خیال طبیعت در حال حاضر با همکاری بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام چنین سفرهایی امکان پذیر شده است .

به امید دیدار شما سوار بر موج های آبی رودخانه ها …