روئینگ

روئینگ: روئینگ نوعی قایقرانی و یک رشته ورزشی است که در آن سوار بر قایق هایی بر روی رودخانه ها، دریاچه ها و یا اقیانوس بسته به نوع مسابقه به رقابت با یکدیگر می پردازند. نیروی ورزشکاران بر روی لبه پاروهای قایق به هنگام پارو زدن بر خلاف نیروهای آب برای حرکت دادن قایق به سمت جلو کار می نمایند. این ورزش هم برای اهداف رقابتی و هم برای اهداف تفریحی به انجام می رسد و یکی از قدیمی ترین بازیهای برگزار شده در مسابقات المپیک می باشد. ورزشکار روئینگ قایق خود را به سمت جلو هدایت می کنند. قایق های روئینگ دراز و باریک و دو سوی آنها نیمه مدور است. در این رشته قایقرانان رو به عقب در قایق نشسته و با استفاده از دو پارو که با گیره به قایق چسبیده است، قایق خود را به سمت جلو هدایت می کنند. روئینگ یکی از اولین رشته های المپیک مدرن است که مسابقات قهرمانی روئینگ جهان (Rowing Championships World) است. روئینگ از المپیک ۱۹۰۰ پاریس هر دوره برگزار شده است . این رشته در اولین دوره المپیک در ۱۸۹۶ هم در برنامه مسابقات قرار داشت ولی به دلیل شرایط بد آب و هوایی برگزار نشد. از سال ۱۹۶۲ تاکنون هر ساله توسط فدراسیون جهانی روئینگ (  International Rowing Federation)  برگزار می شود.

روئینگ چهارنفره با سکاندار در تورنتو:

امروزه رقابت های بین المللی روئینگ در دو بخش مردان و زنان برگزار می شود که هر یک به دو قسمت سبک وزن و سنگین وزن تقسیم میشوند. ماده های مختلفی از این رشته به صورت تک نفره، ۲نفره، ۴نفره و ۸نفره و به دو شیوه با سکان دار و بدون سکاندار برگزار می شود. تمام مسابقات قهرمانی جهان، المپیک و بیشتر مسابقات مهم دیگر در مسافت ثابت ۲۰۰۰ متر برگزار می شود. از همین رو پاروزنی یک ورزش استقامتی به شمار می رود که سطح بالای آمادگی جسمانی در آن اهمیت محوری دارد. مسابقات قهرمانی جهان این ورزش در ۲۲ ماده و المپیک در ۱۴ ماده برگزار میشود. از طریق روئینگ هر کدام از افراد به تجارب فردی در زمینه همبستگی تیمی، اراده، احترام، تعهد، راستی و حس برخورداری از یک بازی عادلانه دست می یابند و با به کارگیری قوانین حاکم بر آن در تمامی شرایط می توان از پاروزنان افرادی مستقل و مسئول ساخت و آنها را آماده کرد تا با واقعیت های زندگی مواجه شوند و خواستار تشریک امتیازات به دست آمده با سایرین باشند.

قوانین داوری روئینگ

قایق های روئینگ بلند و کم عرض هستند و مسابقات آن در کلاسهای یک نفره، دو نفره ، چهار نفره و هشت نفره و همیشه در مسافت ثابت ۲۰۰۰ متر برگزار می شود. مشخصه ویژه این رشته از قایقرانی که سبب تفاوت آن با بقیه رشته ها می شود، نشیمن گاه متحرک و جهت حرکت برعکس روئینگ می باشد.

دراگون بوت به چینی سنتی با اژدها قایق )به انگلیسی: ( Dragon boat گونه ای قایق پارویی در از پیکر و باریک چینی است که در مسابقات تیمی قایقرانی استفاده می شود. واژه دراگان دارای یک معنی سمبولیک برای مردم چین است. یک قایق دراگان کلاسیک، سری شبیه گاو (نر)، شاخی شبیه شاخ گوزن، یال و گیسویی شبیه اسب، بدنی همچون اژدها   Python و چنگال و پنجه ای شبیه عقاب و دمی شبیه ماهی دارد. این نوع قایق ضمن تسلط بر ابرها و غبارها می تواند به راحتی در باد و باران هدایت گردد. همچنین بدنه این قایق نیز درجه بندی شده است و قایقرانان نمایانگر چنگال ها و پنجه های آن به حساب می آیند. در رشته دراگون بوت، ۲۲ نفر حضور دارند ۲۰ نفر به عنوان پاروزن به همراه اسکان دار وا طبل زن و به طور کلی حدود ۱۸ هجده الی ۲۰ بیست نفر به علاوه یک طبال و یک سکاندار در این قایق وجود دارد. مسابقات دراگون بسیار هیجان انگیز و تماشایی هستند. در این مسابقات حداقل دو قایق در فواصل مختلف و برخلاف یکدیگر حرکت می نمایند. ضمنا نه تنها عواملی از قبیل: قدرت، استقامت، شجاعت و مهارت بلکه فاکتورهای دیگری همچون اتحاد، هماهنگی و روحیه تیمی نیز در آن نقش مهمی ایفا می کند. به هر حال همه این عواملی که در بالا اشاره گردید به هنگام پارو زدن قایقرانان به همراه ضرب طبل مشخص می گردد. در چین قدیم، رشته دراگون برای اهداف و مقاصد مذهبی به کار می رفت. ولی پس از اینکه شاعر بزرگ میهنی آنها به نام کویوآن   Qu Yuan در رودخانه می لو Mi Lo اقدام به خودکشی نمود، مردم چین مسابقاتی را برای بزرگداشت ایشان سازماندهی نمودند. از این زمان به بعد مسابقات دراگون به عنوان نماد و نشانی از میهن پرستی و گمان اخلاقی در کشور چین مطرح گردید.

در اواسط دهه ۱۹۷۰ مرکز اطلاع رسانی توریستی کشور هنگ کنگ ایده و نظر برگزاری جشنواره دراگون را برای ارتقاء صنعت توریست عنوان نمود. سال (۱۹۷۶) آغاز و توسعه این رشته ورزشی بود. امروزه در بسیاری از کشورها انجام می شود. این جشنواره در کنار ازدحام و شلوغ بودن از موفقیت بزرگی نیز برخوردار و تصاویر و عکس های تحسین برانگیزی از جشنواره هنگ کنگ به اقصی نقاط جهان ارسال می گردید. پس از بیست و پنج سال، تعداد علاقمندان به این رشته زیاد شد و این نشانگر توسعه و گسترش ورزش دراگون بود. تعداد علاقمندان چینی به این رشته به بیست میلیون نفر می رسد و آن به کلیه قارههای دیگر نیز نفوذ کرده است. به عنوان مثال: در کشورهای سوئد و نروژ تعداد هزار و پانصد ۱۵۰۰ تیم، فقط در کشور انگلستان تعداد ۱۰۰۰ تیم و در کشور آلمان تعداد ۲۰۰۰ تیم که به تعداد تقریبا ۵۰۰۰۰ عضو فعال افزایش پیدا کرده، وجود دارد. در حال حاضر، رشته دراگون (Dragon Boat) حرکت به سمت شرق و کشورهایی همچون: لهستان مجارستان و روسیه را آغاز کرده است. به طور کلی رشته دراگون به عنوان یک مساله فراگیر مطرح شده است. تیم های تفریحی اولیه مبدل به تیم هایی همراه با قایقرانانی در کلاس جهانی شده اند. همچنین برای این رشته، مسابقات قهرمانی جهان، مسابقات قهرمانی اروپا و سایر مسابقات قاره ای پایه ریزی شده است. در حقیقت می توان اینگونه د تعبیر کرد که ابعاد جدید و مختلف برای ورزش قایقرانی آغاز شده است. ”

بنابراین جائی که تعداد بیست و دو نفر به طور همزمان در منطقه بازی حضور می یابند، انسان احساس می کند که ورزش دیگری وجود ندارد.

در ورزش امروز جهان رشته های بسیاری فعالیت می کنند که آبی هستند. شنا و قایقرانی از اصلی ترین آنها محسوب می شوند اما بسیاری از زیر مجموعه های این دو رشته از عرصه ورزشی و مسابقه ای خارج شده و وارد وادی تفریحی شده اند که مردم معمولی در آنها فعالیت می کنند. این رشته ها اکثرا تفریحی هستند و به این دلیل که هیجان انگیزند و مردم عادی هم می توانند از آنها استفاده کنند به عنوان تجهیزات گردشگری استفاده می شوند.