سه گانه

تاریخچه ترای اتلون:

این رشته، به صورت امروزی از سال ۱۹۷۵ در کشور فرانسه آغاز شد که دانشمندان و متخصصان پس از آزمایش ها و بررسیهای علمی و فیزیولوژی لازم، مسافت های ثابتی برای آن قرار دادند که مورد توجه جهانیان قرار گرفت. مسابقات این رشته در کشورهای مختلف برگزار گردید. با تشکیل کنفدراسیون های قاره ای، رشته ترای اتلون در پنج قاره جهان جای گیر شد. در سال ۲۰۰۰ این رشته وارد مسابقات المپیک شد که در المپیک سیدنی اولین دوره مسابقات آن برگزار گردید و در المپیک های ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن پیشرفت زیادی کرد. در قاره های کهن، برای اتلون سابقه ای ۲۰ ساله دارد. برای انلون در سال ۲۰۰۶ قطر به بازیهای آسیایی راه یافت و مسابقات قهرمانی این رشته در آسیا هر سال برگزار می گردد.

فلسفه ترای اتلون

در سالهای اخیر، جهان ورزش شاهد ظهور رشته های جدیدی در ورزش بوده است

. ورزشهای چندگانه با multi sports رشته های نوظهوری است که به سرعت مخاطبان و علاقه مندان خود را پیدا کرده است. رشته دوگانه Duathlon (دو – دوچرخه – دو) ، اکواتلون Aquathlon

(دو – شنا – دو)، پنتاتلون جدید new Pantathlon (شنا۔ دو – شمشیربازی – سوارکاری – دوچرخه سواری) و ترای اتلون Triathlon (شنا – دوچرخه سواری-دوصحرانوردی)، از جمله این ورزشهاست. از میان این رشته ها، تنها ترای اتلون به صورت رسمی و دارای کنفدراسیون های قاره ای است.

ترای اتلون روند زندگی را در ا کره زمین نشان میدهد. بشر در زمین راه می رود و در آبهای آن که ۳ / ۴ زمین را فراگرفته است، شنا می کند و با دوچرخه که وسیله نقلیه سالمی است، در طبیعت رکاب می زند. با توجه به این که در سالهای اخیر، ورزشهای سالنی و درون پیست ها افزایش چشمگیری یافته است، برای اتلون، عاملی برای آشتی انسان با طبیعت محسوب می شود. همچنین، به دلیل گرایش ذاتی انسان به محیط های طبیعی، روز به روز بر تعداد علاقه مندان به این رشته افزوده می شود.

 

رشته “ترای اتلون” در مسافت های طولانی با نام مرد آهنین Iron Man معروف است. ورزشکارانی با توان قلبی بسیار بالا و انرژی آهنین که ۴۵۰۰ متر شنا می کنند و پس از ۱۸۰ کیلومتر دوچرخه سواری، ۴۲ کیلومتر می دوند. مسابقات مرد آهنین در بسیاری از کشورهای جهان همه ساله برگزار می شود. کشورهای صاحب نام جهان در ترای اتلون استرالیا، کانادا، فرانسه، آمریکا، سوییس، فنلاند، سوئد، آلمان، هلند و انگلستان است که در آسیا نیز کشورهای چین، کره، ژاپن و قزاقستان در این رشته فعالیت می کنند.

 

تری اتلون چیست؟

تری اتلون یا ورزش های سه گانه تلفیقی است از رشته های شنا در دریا و یا دریاچه، دوچرخه سواری و دو صحرانوردی که عمدتا در کنار سواحل برگزار می شود. این رشته زیبا و جذاب المپیکی است و جزء رشته های بازی های آسیایی می باشد.

این رشته از سال ۱۹۷۵ در کشور فرانسه به صورت غیر رسمی انجام گردید و به لحاظ اینکه سه رشته شنا، دوچرخه سواری و دو صحرانوردی، بدنسازی یکدیگر نیز هستند و همگی جزء روسته های ریتمیک محسوب شده کارشناسان و متخصصان را بر آن داشت که این سه رشته را در یک ورزش بیاورند و سپس با مسافت های مختلف آزمایش، تا در نتیجه سه گانه به صورت ۱۵۰۰ متر شنا در دریا – ۴۰ کیلومتر دوچرخه سواری در جاده و ۱۰۰۰۰ متر و صحرانوردی تثبیت شد.

این رشته ابتدا ورزشکاران در ساحل جمع شده و با فرمان استاد مسافت ۱۵۰۰ متر در دریا و یا دریاچه را انجام می دهند و بلافاصله به پارکینگ دوچرخه ها می روند و دوچرخه های خود را بر می دارند و در یک جاده بسته ۴۰ کیلومتر دوچرخه سواری را انجام داده و مجددا به پارکینگ دوچرخه آمده و دوچرخه ها را سر جای خود گذاشته و ۱۰ کیلومتر در یک جاده بسته می شوند و مسابقه پایان می پذیرد.

اصولا هدف و فلسفه ورزش تری اتلون این است که بشر در طبیعت که آن را آب فرا گرفته باید بتواند زندگی یا شنا و بعد حرکت کند با یک وسیله نقلیه، که خوب دوچرخه به عنوان نماد وسیله نقلیه ای است که به محیط زیست آسیبی نمی رساند و در نهایت ضمن اینکه در دهه اخیر حرکتهای ورزشی به سوی طبیعت سوق دارد ورزش سه گانه در تمامی نقاط دنیا قابل انجام دادن است نیاز به پیست و سازه خاص ندارد هر جا که دریا دریاچه – رودخانه ویا سد باشد با یک جاده قابل انجام است .

در ایران با داشتن سواحل شمال و جنوب و دریاچه های طبیعی و استعدادهای منطقه ای این رشته جایگاه خوبی را برای خود کسب کرده است .

 

تریالتون

 

در سال های اخیر ورزش های چندگانه در جهان ورزش، توجه ورزشکاران را به خود جلب کرده که عبارتند از:

– دواتلون به نام دوگانه معروف است و شامل دو صحرانوردی می باشد که این رشته در مسافت های مختلف در مناطق مختلف مسابقات و علاقه مندانی دارد، ولی المپیکی و قاره ای نیست.

– آکواتلون یا دوگانه آبی که از رشته های دو صحرانوردی تشکیل شده و مسابقاتی نیز دارد.

– میلی تری پنت اتلون رشته پنج گانه نظامی که از ورزش های دوصحر انوردی – شنای با مانع – تیراندازی – پرتاب نارنجک (وزنه) و عبور از موانع است که عمدتا ورزش های نظامی بوده و در مسابقات قهرمانی ارتش های جهان برگزار می شود. به این صورت که در هر روز یک مسابقه انجام و امتیاز دهی می شود.

– وینتر تری اتلون یا رشته سه گانه زمستانی که از رشته های دوصحرا نوردی، دوچرخه سواری و اسکی استقامت تشکیل شده است.

از کلیه رشته های ذکر شده تنها تری اتلون (ورزش های سه گانه) جزء رشته های المپیک و قاره های و وینترتری اتلون نیز جزء رشته های المپیک زمستانی است که در مسابقات المپیک قاره ای نیز جزء رشته های مسابقاتی است.