بهداشت آب

تاریخچه ازن

* قرن هاست که طبیعت هنگام صاعقه و یا بوسیله پرتو فرابنفش خورشید ازن | را بوجود می آورد و از خصوصیات ضدعفونی کننده آن برای تصفیه آب و تصفیه هوا و محیط زیست جانداران استفاده می نماید. ازن در سال ۱۸۴۰ میلادی کشف و در سال ۱۸۵۷ اولین دستگاه مولد ازن ساخته شد. در سال ۱۸۹۳ در کشور هلند، در سال ۱۹۰۶ در کشور فرانسه، و در سال ۱۹۴۰ در کشور آمریکا، ازن برای تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت. کشورهای زیادی (فرانسه، استرالیا، کانادا، آمریکا، هلند و…) اقدام به تولید دستگاه مولد ازن و بهره برداری از آن نموده اند که این روند روزبه روز در حال افزایش می باشد.

کشور آمریکا: در سال ۱۹۴۰ نخستین واحد ازن زنی به منظور از بین بردن طعم و بوی حاصل از مواد فنلی در امریکا تأسیس گردید. البته همواره از کلر زنی نیز بصورت توأما استفاده می گردد تا در سیستم توزیع مقدار باقیمانده پایدار از گندزداها وجود داشته باشد. تحقیقات نشان داده که استفاده از ازن قبل از کلر زنی باعث کاهش تولید تری هالومتانها در حد کمتر از ۱ میکرو گرم در لیتر می باشد. با توجه به بالاتر بودن کیفیت آب منابع در دسترس در آمریکا نسبت به منابع آبی اغلب کشورهای غربی، استفاده از ازن در ایالات متحده کمتر مورد توجه قرار گرفته است لکن با افزایش آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی در | دهه ۹۰ قوانین جدیدی در راستای بهبود کیفیت آب وضع شده که از جمله آنها | رویکرد بیشتر به استفاده از ازن در جهت افزایش کیفیت و قابلیت اعتماد به آب شرب مصرفی می باشد. از این رو تعداد تصفیه خانه های دارای تأسیسات ازن زنی در این کشور بین سال های ۹۰ تا ۹۴ از ۲۰ به ۶۰ عدد افزایش یافته است.

کشور کانادا: اولین تأسیسات ازن زنی در کانادا در سال ۱۹۵۶ نصب و راه اندازی شد. در این کشور از ازن به عنوان گندزدا و نیز حذف کننده طعم و بوی کنترل کدورت استفاده گردیده است هرچند جهت حفظ مقادیر باقیمانده گندزدا در شبکه سیستم کلر زنی نیز به صورت همزمان بکار گرفته شده است.

عمده کاربرد ازن در کانادا در حذف مشکلات طعم و بوهای فصلی جهت کمک به امر گندزدایی بوده است.

کشور فرانسه: در سال ۱۹۹۲ حدود ۷۰۰ تصفیه خانه در فرانسه با استفاده از سیستم ازن زنی مشغول بکار بوده اند که آب تمامی این تصفیه خانه ها از آبهای سطحی تأمین شده است. هدف اصلی برای استفاده از ازن کنترل طعم، بو، تخریب فنل، حذف مواد آلی و غیر فعال سازی ویروسها و از بین بردن باکتریها می باشد. در تعدادی از تصفیه خانه ها از ازن برای حذف رنگ و آهن و منگنز استفاده میشود و در اکثر تصفیه خانه ها گزارش شده که ازن باعث افزایش راندمان حذف کدورت گردیده است.

کشور سوئیس: در سوئیس ۱۵۰ تصفیه خانه بزرگ و کوچک از ازن زنی برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها، حذف طعم و بو و مواد آلی استفاده می نمایند.

کشور استرالیا: در استرالیا نیز تعدادی تصفیه خانه با سیستم ازن زنی فعالیت دارند که تعدادی به عنوان گندزدای مکمل کلر و تعدادی نیز به عنوان حذف کننده رنگ و مواد آلی بکار گرفته شده اند.

 

بهداشت آب

 

ازون چیست؟ 03

ازن (Ozone) کلمه یونانی است به معنی «بو» و بالاخص «بوتند» اطلاق می شود. نام شیمیایی: ازن

شکل و بو: بیرنگ و دارای بوی تند فرمول مولکولی: 0

وزن مولکولی:48. 0 g / mol غلظت به شکل گاز: 2. 144

kg / m2 غلظت به شکل مایع: kg/ m2 NTP1574 غلظت به شکل جامد:1728

183- kg / m2 حل شدن در آب: 0 / 49mI نقطه جوش: 111 . 9oc latm- نقطه ذوب: 192

50c 1atm

در گاز ازن (0)، یک اتم اکسیژن اضافی باعث سرعت بالای واکنش شیمیایی و شدت ترکیب شوندگی این عنصر با سایر مواد و ذرات می شود، به طوری که شدت اکسیداسیون این عنصر در مقایسه با سایر مواد ترکیب شونده مثل کلر، چند برابر بیشتر می باشد. به همین دلیل، با تزریق گاز ازن به آب، با توجه به قدرت ترکیب شوندگی بالای آن (که به همین دلیل قدرت پایداری آن در محیط بسیار کم می باشد) به سرعت با همه املاح، ذرات و ترکیبات ساده و پیچیده موجود در آب و از جمله باکتریها، انگل ها، جلبک ها، میکروارگانیسم ها، ویروسها و وارد ترکیب و واکنش شده و آنها را ته نشین و راسب و از محیط آب خارج می سازد.

خواص شیمیایی ازن: ازن یکی از اشکال آلوتروپی اکسیژن بوده و گازی آبی رنگ با بوی تند و ناپایدار می باشد. این ترکیبی اکسید کننده قوی بوده و بسیار قوی تر از اسید هیپو کلرو (ماده موثر گندزدایی کلر در آب) می باشد. حلالیت ازن در آب ۱۲ مرتبه کمتر از حلالیت کلر بوده و محلول آبی آن نیز ناپایدار می باشد. با توجه به ناپایداری گاز ازن، باید در محل مصرف و نیز زمان مصرف تولید شود و نمی توان آن را مثل کلر ذخیره نمود. با توجه به خاصیت واکنش پذیری گاز ازن، امکان نگهداری گاز در محفظه نیز وجود ندارد و با سپری شدن دقایقی، اتمهای اضافی اکسیژن با همه محیط اطراف و اتمهای هم جنس خود ترکیب شده و از گاز ازن، اثری نخواهد ماند، بنابر شرایط فوق، ژنراتورهای مولد گاز ازن بایستی در نزدیک ترین محل برای تزریق به آب مورد مصرف استخرها باشند و چون حداکثر ظرف چند دقیقه غلظت گاز ازن به سرعت کاهش می پذیرد، لذا در آب به عنوان ضدعفونی کننده، حضور دائم و پایدار نخواهد داشت. بنابر این چه بسا که پس از تزریق گاز ازن، در صورتی که مسیر انتقال آب ضد عفونی شده به استخر دارای آلودگی هایی باشد، آب استریل و تصفیه شده مجددا در مسیر، آلوده گردد.

بنابراین برای جلوگیری از آلوده شدن مجدد آب در مسیر انتقال از محل تزریق گاز ازن، بایستی حتی المقدور مسافت عبور و انتقال آب کوتاه باشد و نیز در مراحل آخر می توان با تزریق مقادیر جزئی یون برماید (نظیر سدیم برماید) و با تجزیه شدن آن در حضور گاز ازن، برمین آزاد به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده پایدار در جریان انتقال آب به استخر، از آلوده شدن مجدد آب جلوگیری می کند. شایان ذکر است، درصد این ماده افزودنی بسیار جزئی است و همواره ماده اصلی برای تصفیه و ضد عفونی کردن آب استخر، همانا گاز ازن می باشد.

 

مزایای ازن

* بالا بودن قدرت اکسید کنندگی (تا ۵۰ برابر قوی تر از کلر)

* تأثیرگذاری بر طیف گسترده ای از میکروارگانیزم ها شامل میکروب ها، باکتریها ( تا ۳۱۲۵ برابر سریع تر از کلر) و ویروس ها (۱۰۰۰-۶۰۰ برابر سریع تر از کلر)

* قدرت ضد عفونی بالا حتی در غلظت کم و موثر بودن فرایند ازناسیون در زمان کم (۱۰ تا ۳۰ ثانیه)

* اکسیداسیون مواد معدنی نظیر آهن، منگنز، سیانیدها و نیتریت ها و انعقاد جامدات محلول برای خالص نگه داشتن آب

* تولید نکردن هیچ گونه محصول جانبی به هنگام تبدیل شدن به اکسیژن

* باقی نماندن هیچ گونه ماده اضافی ای بعد از فرآیند ازناسیون به دلیل تجزیه شدن سریع ازن

*کاهش یا حذف تعمیر استخرها: مانند زنگ زدن یا خوردگی تجهیزات و دیوارهای داخلی استخر ناشی از مواد شیمیایی مثل کلر یا جوش شیرین

* جلوگیری از انتقال بیماری ها مانند حصبه، وبا، هپاتیت، بیماری های قارچی و پوستی و

* کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی در استفاده از مواد شیمیایی و در نتیجه عدم سوزش در بینی و چشم

* از بین بردن پاتوژن های مقاوم به کلر

* سازگار بودن با محیط زیست و عدم تولید پساب های زیان بار برای محیط زیست

* بی خطر بودن برای کاربر و اپراتور

* عدم تغییر PH آب

* افزایش اکسیژن در آب محیط استخر و ایجاد شفافیت مضاعف در آب

* خنثی کردن بوی بد، مزه و رنگ

* مورد تأیید سازمان FDA ) us food and dtug administration) جهت مجاورت مستقیم با مواد غذایی

* افزایش طول عمر بسیاری از مواد غذایی در انبارها

* نداشتن مشکلات ایمنی حمل و نقل و ذخیره سازی به دلیل تولید شدن در محل

* حذف هزینه ماهانه مواد شیمیایی و دفع مواد زائد و در نتیجه مقرون به صرفه و موثر بودن آن با توجه به تولید الکتریکی آن در محل

* کاهش هزینه تولید انتقال و ذخیره مواد شیمیایی خطرناک

* بهبود ظرفیت فیلتر و مواد منعقد کننده = کاهش استفاده از منعقد کننده ها و کاهش احیاء فیلتر

* کاهش مصرف آب به علت افزایش کیفیت آن

 

بهداشت آب

 

کاربرد ازن در ضدعفونی آب استخرهای شنا

در صورتی که شما صاحب استخر عمومی هستید احتمالا بارها با این جملات برخورد کرده اید که با استفاده از ازن نیازی به استفاده از کلر در استخر عمومی نمی باشد و یا ازن اکسید کننده خطرناکی می باشد که در صورت تنفس و یا تماس با بدن موجب آسیب جدی می گردد. این جملات متناقض و موارد مشابه آن باعث ایجاد سئوالات فراوانی در بین علاقه مندان به شنا و صاحبان استخرها گردیده است

 

 

مقایسه بین کلرزنی و ازن زنی در آب استخر

کلر ازن
سرعت تأثیرگذاری نسبت به کلر 1 3125 بار سریعتر
قدرت تأثیرگذاری نسبت به کلر 1 50 درصد قوی تر
تأثیر روی پروتوزوا بخصوص آسیب ندارد دارد
هوای مطبوع محوطه ندارد(به علت تصاعد گاز کلر) دارد (فضای مفرح و نشاط آور)
ناراحتی های تنفسی دارد ندارد
سوزش چشم دارد ندارد
خارش پوست دارد ندارد
ریزش مو دارد ندارد
ایجاد شفافیت مضاعف دارد ندارد
ایجاد رسوبات کاشی های کف استخر و تجهیزات دارد ندارد
تغییر PH دارد ندارد
کاهش تأثیر توسط آمونیاک دارد ندارد
خورندگی تأسیسات بسیار زیاد بسیار کم
بهره برداری و نگهداری دشوار بسیار آسان و زیاد
هزینه ها هزینه جاری مداوم بالا یک بار سرمایه گذاری
خاصیت رنگ بری ندارد دارد (۱۰۰ %رنگ بری در استفاده همزمان با فیلتر کربن)
تولید مواد خطرناک دارد (کلروآمین) ندارد
نوع تزریق به آب دستی اتوماتیک

 

در این مقاله به صورت اختصار سعی شده است تا با استفاده از منابع معتبر علمی به چند سئوال اساسی در مورد ازن پاسخ داده شده، ویژگی های مهمی که در عملکرد مناسب دستگاه ازن ژنراتور موثر هستند بیان گردد.

ورزش شنا زمانی مفرح و لذت بخش خواهد بود که در آبی شفاف، سالم و عاری از هرگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی انجام شود.

امروزه در دنیا از روش هایی استفاده می شود که علاوه برضد عفونی آب استخر با کارایی بسیار بالا، عمل تصفیه پیشرفته را نیز انجام می دهند و در عین حال هیچ گونه ترکیبات زیان آور ثانویه را در آب ایجاد نمی نماید و در نتیجه اثرات سوء بر چشم، پوست و بدن شناگر بر جای نگذاشته و بدون اثرات خوردگی بر تاسیسات و سازه های فلزی استخرها می باشند. این سیستم ها مطابق با آخرین استانداردهای بهداشتی دنیا تولید و عرضه می گردند و جایگزین روش های دیگر از جمله استفاده از کلر و سایر ترکیبات شیمیایی شده اند.

با اینکه چندین دهه از شناسایی کاربردهای گاز ازن (Ozone)با ترکیب شیمیایی O۳ بویژه بکار گیری آن در ضد عفونی کردن و تصفیه آب از املاح و ناخالصی ها می گذرد، اما همچنان کاربرد وسیع و عمومی این روش در کشور ما معمول نگردیده ولی اخیرا مسئولین و مدیران ارشد بویژه در صنعت تصفیه اب با توجه به مزایای فراوان این روش تصفیه، بکارگیری دستگاه های مولد گاز ازن (Ozone Generator) را توصیه و تأکید می نمایند. شایان ذکر است بکارگیری این روش که از اوایل قرن بیستم در کشورهای اروپایی پیشرفته و امریکا، به تدریج آغاز شده در دهه گذشته در این کشورها فراگیر شده و در حال حاضر بعنوان اصلی ترین و پیشرفته ترین روش تصفیه و ضدعفونی سازی آب سال هاست که بکار برده می شود.

نصب و بهره برداری از دستگاه های مولد گاز ازن بسیار ساده و هزینه نگهداری و راهبری آن بسیار جزئی می باشد و در مجموع سرمایه گذاری و استفاده از این روش برای تصفیه و ضدعفونی سازی بمراتب از روشهای سنتی تصفیه مقرون به صرفه تر بوده و از حيث اطمینان از کیفیت آب و نیز رفع نگرانی ها و دغدغه ها یا اثرات بهداشتی نیز این روش هیچ یک از عوارض و مشکلات بهداشتی و پزشکی روش های سنتی را ندارد و با استفاده از این سیستم ها، اطمینان قطعی از خلوص و پاکیزگی آب جریان یافته در استخرها بدست می آید.

توصیه ما این است که برای بهبود کیفیت آب در گردش در استخرها، از آخرین تکنولوژی تصفیه و ضدعفونی سازی که همانا روش نوین تزریق گاز ازن می باشد، بهره گیری نمایید.

 

تصفیه آب به روش نانوسیلور

در فناوری آب به روش نانوسیلور (nano silver) يون های نقره به صورت کو شدید در محلولی به حالت سوسپانسیون قرار دارند که خاصیت آنتی باکتریال (ضد باکتری) و آنتی فونگاس (ضد قارچ) و آنتی ویروس دارند.

 

سوسپانسیون

به مخلوط کلوئیدی جامد در مایع سوسپانسیون گفته می شود.

سوسپانسیون ها در حالت عادی پایدارند و با گذشت زمان ذرات آنها ته نشین می شود و بر اثر این پدیده فاز مایع از جامد جدا می شود.

آب گل آلود نمونه ای از سوسپانسیون طبیعی است.

هر چند این فن آوری به تازگی مورد توجه قرار گرفته و رونق بسیار پیدا کرده | است، از آن در طب قدیم استفاده می شده، بدون آنکه علت تأثیر آن شناخته شود و حتی در جنگ برای درمان عفونت و زخم سربازان از سکه های نقره استفاده می شده است.

محلول های نانوسیلور از یون های نقره در اندازه های ۱۰ تا ۱۰۰ نانومتر تشکیل شده اند و در مقابل محلول های دیگر پایداری بیشتری دارند.

یون های نقره به سبب اندازه ای که دارند سطح تماس بیشتری با فضای بیرون ندارن و تأثیر بیشتری در محیط می گذارند.

نانو ذرات نقره

این محلول را می توان به عنوان داروی خوراکی استفاده کرد که در آن صورت محلول باید از ۸۰ درصد نقره عادی (فلز) و ۲۰ درصد یون نقره تشکیل شود. زیرا یون ها در معده با اسید هیدروکلریک واکنش میدهد و نقره کلرید درست می شود که خاصیت خود را از دست می دهد.

برای مصرف این دارو به صورت خوراکی، بهتر است از محلول با غلظت ۲۰ppm استفاده شود تا تأثیر بیشتری در بدن داشته باشد. از نانوسیلور به عنوان دارو می توان در درمان بیماریهای پوستی و جوش و…، انواع جراحات و سوختگی ها و بیماری های باکتریایی و قارچی، بیماریهای گوارشی، بیماری های جنسی و … استفاده کرد.

نقره در ابعاد بزرگتر فلزی با خاصیت واکنش دهی کم است؛ ولی زمانی که به ابعاد کوچک درحدنانو تبدیل می شود خاصیت میکروب کشی آن بیش از ۹۹ درصد افزایش می یابد. به حدی که می توان از آن برای بهبود جراحات و عفونت ها استفاده کرد.

نقره در ابعاد نانو در سوخت و ساز تنفس و تولید مثل ریز انداموارهها اثر می گذارد. تاکنون بیش از ۶۵۰ نوع باکتری شناخته شده را از بین برده است.

 

دو فایده عمده نانو نقره ای در تصفیه آب عبارتند از:

۱- فرایند کاتالیستی : تولید اکسیژن فعال با نقره. این فرایند بیشتر در مورد کامپوزیت های نانونقرهای صدق می کند که روی پایه های نیمه هادی مانند ,TIO قرار می گیرد.

در این وضعیت، ذره مانند پیلی الکتروشیمیایی عمل می کند و با اکسید کردن اتم اکسیژن و یون اکسیژن با هیدرولیز کردن آب، یون OH را تولید می کند که هر دو از بنیان های فعال و از عوامل ضد میکروبی قوی نیز به شمار می رود.

۲- فرایند یونی : دگرگون کردن ریز اندامواره با تبدیل پیوندهای SH-   به Sag    در این فرایند، ذرات نانونقره فلزی به مرور زمان یون های نقره از خود ساطع می کنند، این یون ها در طول واکنش جانشینی، باندهای SH را در جداره ریز اندامواره به باندهای -sag تبدیل می کنند که نتیجه واکنش ، تلف شدن زیر اندامواره هاست

 

خصوصیات نانوسیلور در تصفیه آب

1- تاثیر بسیار زیاد

2- تاثیر سریع

3- غیر سمی

4- غیر حساسیت زا

5- کارایی تحمل شرایط مختلف (پایداری زیاد)

6- غیرمحرک برای بدن

7- آب دوست بودن

8- سازگار با محیط زیست

9- مقاوم در برابر حرارت

10- ایجاد نکردن و افزایش ندادن مقاومت و سازگاری در زیراندامواره ها از دیگر کارایی های نانوسیلور اضافه شدن به الیاف پلیمر، سرامیک، سنگ، رنگ و بدون تغییر دادن خواص ماده است

 

مشکلات فوق گواه این واقعیت است که استخرهای بررسی شده دارای هر سه گروه آلودگی فیزیکی، میکروبی و شیمیایی می باشند!

در پی چاره جویی، صاحبان و مسوولین این استخرها عموما تحت تاثیر تبلیغات فروشندگان قرار می گیرند و به امید حل مشکلات مذکور مبادرت به خرید دستگاهی می نمایند که متاسفانه اکثرا کارساز نبوده و غالبا به جای معجزه، مشکلات جدیدی نیز به سیستم موجود اضافه می نماید و به این دلیل پس از مدتی مجددا از چرخه تصفیه خارج می شوند. . این تجربیات باعث دلسردی و ناباوری مسئولین نسبت به امکان حل معضل کیفیت آب استخر می گردد. با بررسی علمی فرآیند تصفیه و گندزدایی استخر با شناخت استانداردهای کشورهای غربی می توان به روشنی علل این مشکلات و راه حل آن را شناسایی نمود .

در ادامه پارامترهای کلیدی تصفیه استخر بررسی گردیده و راهکارهای بهبود کیفیت آب استخر در ۵ کام ارائه می گردد .

چرخه تصفیه و گندزدایی طبق استاندارد DIN آلمان

مزیت روش گام بگام پیشنهادی بهبود چشم گیر کیفیت آب پس از تکمیل هر مرحله بدون تحمیل هزینه سنگین مالی و زمانی به صاحبان استخرها می باشد.

ضمنا هر گام زیر بنای گام بعدی را آماده می سازد.

 

گام اول: اصلاحات ضروری اولیه

در این گام با هزینه نسبتا اندکی شفافیت آب بهبود یافته و تأثیر گندزدایی کلر بالا می رود.

در این مرحله با نصب یک دستگاه مواد فلوکولانت بصورت دائم و یکنواخت به مدار تصفیه افزوده شده و در نتیجه چربی ها و مواد کلوئیدی از آب استخر حذف می شود

علاوه بر این با نصب دستگاه تنظیم pH مجهز به سنسور، pH آب استخر بصورت online اندازه گیری شده و به به صورت خودکار اسید مورد نیاز به آب تزریق می شود به نحوی که pH آب در حدود ۷ تثبیت می گردد. این امر باعث می شود که کلر کارایی ضدعفونی خود را بدست آورد .

 

گام دوم: بهبود فرایند فیلتراسیون

فیلتر شنی یکی از مهم ترین تجهیزات مدار تصفیه می باشد که با وجود سادگی و شباهت ظاهری انواع مختلف، اهمیت آن را نباید نادیده گرفت . وظیفه فیلتر شنی زلال سازی آب استخر از طريق جداسازی مواد معلق و همچنین جذب مواد کلوئیدی بعد از تزریق فلوکولانت می باشد، پارامترهای مختلف از جمله ارتفاع مفید، قطر، جنس بدنه فیلتر شنی و مواد داخلی آن و همچنین هیدرولیک فیلتر شامل نحوه توزیع و جمع آوری آب در داخل آن، عوامل موثر در تصفيه می باشند . در صورتی که عمل فیلتراسیون و بک واش به درستی انجام نشود . سیلیس ها بهم چسبیده و در کمترین زمان ظرفیت و کارایی فیلتر به نحو فاحشی کاهش می یابد . در این گام عملکرد فیلتر شنی بررسی شده و اقدامات اصلاحی انجام می گردد.

 

گام سوم : بهینه سازی فرایند کلرزنی

روش دستی و یا تزریق کلر، خواه یکنواخت و یا بصورت بچه با میزان مصرف که با عوامل مختلف از جمله آب و هوا و تعداد شناگران و بار آلودگی آنها دائما در حال تغییر می باشد، تطابق نداشته و در نتیجه میزان کلر آب با روش های دستی در بعضی مواقع بیش از اندازه لازم و در مواقع دیگر ناکافی خواهد بود، روش متداول و تأیید شده امروز برای کنترل و تنظیم مقدار کلر آزاد استخر، استفاده از سیستمهای اندازه گیری online کلر آزاد آب استخر و تزریق مقدار مورد نیاز در تمامی مدت تصفیه می باشد. در این گام، سیستم های سنتی و ناکارای کلرزنی با سیستم خودکار اندازه گیری کنترل و تزریق کلر تعویض می گردد.

 

گام چهارم: حذف آلودگی های شیمیایی

با وجود رعایت بهداشت و استفاده از دوش، مواد آلی مختلفی از جمله (عرق ، آب دهان ، ادرار ، چربی ، شوره سر ، بیماری های پوستی ، قارچ پا ، مواد آرایشی ، پمادهای دارویی) توسط  شناگران وارد آب می شود که با کلر استخر ترکیب شده و گروه تری هالومتان ها و کارآمین ها را تشکیل می دهد .

گروه اول سرطان زا بوده و گروه دوم عامل بوی کلر در استخرها و موجب خشکی پوست و مو، سوزش چشم و انواع حساسیت می گردد . در این گام ترکیبات مضر کلر بوسیله ازن زنی تجزیه و نابود می شود و در نتیجه کیفیت آب به نحو چشم گیری بهبود می یابد .

لازم به ذکر است که این دستگاهها در نابودی ویروس ها و اسپورها و میکرو ارگانیزم هایی که نسبت به کلر مقاوم هستند نیز تاثیر کامل داشته و در نتیجه کیفیت بیولوژیکی آب را نیز بهبود می بخشند .

لازم به تاکید است که کاربرد این دستگاهها نیازمند تخصص و دانش فنی مخصوص خود بوده و عوامل مختلف از جمله نوع، کیفیت ساخت، ظرفیت دستگاه، تجهیزات تکمیلی، محل و نحوه نصب ، در کارایی آنها تأثير حیاتی دارد و انتخاب غلط و اجرای غیر کارشناسانه همواره نتایج منفی بهار می آورد تا این مرحله با اجرای صدای این چهار گام ، کیفیت آب می تواند از هر نظر با استانداردهای جهانی مطابقت پیدا کند .

 

گام پنجم : اتوماسیون از این فراتر می توان با نصب سیستم مدیریت هوشمند کلیه تسهیلات مجموعه، از جمله استخرها، جکوزی های سونا، نور پردازی، آبشار و سایر تجهیزات جانبی را از اتاق فرمان کنترل و تنظیم نمود. نصب این سیستم به عنوان ابزار مدیریت می تواند هزینه های کاربری را نیز به صورت موثر کاهش دهد .

 

“در فصل تابستان، افراد تمایل زیادی به شنا در استخرها پیدا می کنند، تا جایی که برخی روز ها در یک سانس، افراد زیادی مشغول شنا هستند این در حالی است که افراد را با این سوال مواجه می کند: آیا شنا در آب مشترک سلامت پوست را به خطر می اندازد؟ در پاسخ باید گفت: ((بله)) در این متن سعی کرده ایم به برخی از این مشکلات اشاره کنیم.

 

خشکی پوست

خشکی پوست از مشکلات شایع شناگران است. علت آن حل شدن و از بین رفتن تدریجی چربی محافظ پوست است که موجب کاهش رطوبت لایه شاخی پوست میشود و به دنبال آن پوست خشک، پوسته پوسته و گاهی خارش دار ظاهر می شود. این وضعیت با دوش گرفتن های داغ و طولانی مدت و ماندن زیاد در جکوزی های گرم بدتر می شود برای رفع این معضل، می توان با کاهش مدت دوش گرفتن (آن هم با آب ولرم) از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری کرد. برای شست و شوی بدن بهتر است از صابون های ملایم مثل صابون بچه یا پن ها استفاده کرد تا مانع حذف بیشتر چربی های طبیعی پوست شود. بهتر است بلافاصله پس از خشک کردن بدن با حوله یی نرم با یک حوله ی مرطوب با یک مرطوب کننده ی چرب، پوست بدن را آغشته کرد تا مانع تبخیر رطوبت از لایه ی شاخی پوست شویم. برای این منظور می توان از انواع لوسیون های مرطوب کننده بدن، روغن بچه و حتی وازلین استفاده کرد. اگر خشکی معمولی پوست با خارش شدید همراه باشد، احتمالا خشکی ساده یا (گزروزیس) به اگزما تبدیل شده است و باید به یک متخصص پوست مراجعه کرد.

 

التهاب پوست در اثر پوشیدن لباس شنا:

ممکن است استفاده طولانی مدت از مایوی تنگ و چسبان، التهاب عمیق فولیکول های مو، توسط میکروب هایی مثل استرپتوکوک، استافیلوکوک طلایی به صورت توده های زیر پوستی ملتهب و دردناک در ناحیه باسن رخ دهد. در این مواقع باید به پزشک مراجعه کرد چرا که ممکن است لازم شود که از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده کرد. برای پیشگیری از این وضعیت، باید از مایوهای تنگ و چسبان به مدت طولانی استفاده نکرد.

 

جوش های جکوزی:

جوش های مربوط به جکوزی ( -Hot tube folliculitis) توسط باکتری به نام سودومونا آئروژینوزا ایجاد می شود. این عارضه در افرادی دیده میشود که از جکوزی های داغ با آبگردان استفاده می کنند. در نواحیی از بدن که با آب داغ در تماس است، ضایعات پوستی به صورت دانه های برجسته قرمز یا چرکی ایجاد می شود که معمولا خود به خود طی ۷ تا۱۰ روز بهبود پیدا می کند. درمان معمولا حمایتی و شامل استفاده از داروهای خوراکی ضد خارش مثل آنتی هیستامین ها است. کمپرس با اسید استیک پنج درصد، دوبار در روز، هر بار بیست دقیقه علایم را کاهش می دهد. اگر فرد دچار علایم معمولی مثل تب و لرز و بزرگی غدد لنفاوی شود، مراجعه به پزشک و استفاده از آنتی بیوتیک مناسب خوراکی، ضروری است. استفاده از کلرین کافی و کنترل (PH) لوله های آب می تواند در پیشگیری از این مشکل مفید باشد.

 

حساسیت های پوستی نسبت به وسایل شنا:

افراد ممکن است نسبت به وسایل شنا مثل عینک شنا یا ماسک غواصی واکنش نشان دهند در این صورت علایم زیر بروز می کند: قرمزی، خارش و گاهی ضایعات ترشح دار یا دلمه بستن در ناحیه تماس با وسیله یا لباس شنا، که در ضایعات شدید مراجعه به پزشک متخصص ضروری است. همچنین جنس وسیله مورد نظر باید تعویض شود تا مشکل برطرف شود، مانند استفاده از عینک بدون لاتکس در صورت وجود آلرژی به لاتکس

 

تغییر رنگ موها:

گاهی از مواقع شنا در استخر موجب سبز شدن موهای روشن می شود در این صورت میزان مس موجود در آب استخر زیاد است. این امر ممکن است به دلیل اسیدی بودن آب استخر باشد که مس لوله های آب را حل کرده و موجب تغییر رنگ موهای روشن و رنگ کرده می شود.

 

گرانولوم استخرشنا:

این بیماری به علت فعالیت میکروبی به نام مایکوباکتریوم مارینوم که یک مایکوباکتریوم آتیپیک است، ایجاد می شود. در این بیماری، برجستگی های سطحی یا عمقی قرمز تا بنفش تیره، با سفتی و دلمه روی پوست زانوها، آرنج یا سطح پشتی دستها و پاها ایجاد میشود که ممکن است بعدها زخم شود. البته اغلب اوغات با علایم خفیفی روبرو هستیم که با درد و خارش موضعی همراه می شود. برای درمان این بیماری به آنتی بیوتیک خوراکی خاص لازم است و درمان باید تحت نظر متخصصان پوست و عفونی انجام شود.

 

قارچ های پوستی

از قارچ های پوستی شایع، قارچ کف پا ا است. از آنجا که معمولا شناگران با پای برهنه در محوطه استخر راه می روند، ا در صورت ابتلا به این بیماری، آن را و به راحتی به دیگران انتقال می دهند. ا علایم این بیماری شامل لکه های قرمز : یا قهوه ای، همراه با پوسته پوسته ا شدن، خارش یا ایجاد تاول است. برای درمان باید به متخصص مراجعه کرد تا با داروهای ضد قارچ موضعی و گاهی و خوراکی بهبودی کامل صورت گیرد. برای پیشگیری توصیه میشود در پایان ا شنا دوش گرفته و سپس بدن و به ویژه و چین های بدن و لای انگشتان را کاملا و خشک کرد. اگر فردی به قارچ کف پا ن مبتلا است باید از پا برهنه راه رفتن به در محوطه استخر پرهیز کند تا موجب د آلودگی افراد دیگر نشود. احتمال دارد شناگران به قارچ کشاله ی ران مبتلا شوند چرا که تعریق بیشتر در فصل تابستان و نیز خوب خشک نکردن کشاله ی ران پس از شنا محیط مرطوبی را در ناحیه کشاله ی ران ایجاد می کند که امکان رشد قارچ را به وجود می آورد. برای پیشگیری از انتقال این بیماری به دیگران، افراد باید از حوله های شخصی استفاده کنند و در صورت بیمار شدن نزد پزشک بروند.

 

بیماریهای ویروسی

زگیل پا از دیگر بیماری های شایعی است که از طریق استخر منتقل می شود. این بیماری توسط ویروس HPV ایجاد می شود و قابل انتقال به دیگران است، لذا باید از پا برهنه راه رفتن در کنار استخر پرهیز کرد. درمان زگیل پا کرایوتراپی انجماد درمانی است که نسبتا طولانی است. در مورد انتقال برخی ویروسها مثل مولوسکوم مسری از طریق آب استخر اختلاف نظر وجود دارد و ویروس ایدز نیز از طریق آب استخر قابل انتقال نیست. توصیه می شود چنانچه فردی دچار زخم پوستی و خراشیدگی است، تا بهبود ضایعات از شنا در استخرهای عمومی پرهیز کند، چرا که آب استخر پر از باکتری، ویروس و برخی انگلها است که می توانند فرد را آلوده و بیمار کنند.

 

ضدعفونی کننده های آب:

موادی که برای ضدعفونی کردن آب استخرها به کار می رود، می تواند برای سلامتی مضر باشد، کلرین بیش از حد می تواند باعث اگزما و راش پوستی شود اگر PH آب بالا باشد، احتمال این مشکلات بیشتر است. البته زمانی که آب در حرکت است، تماس آن با مقادیر کافی هوا، باعث می شود گاز دی اکسید کربن به داخل آب آزاد شود که نهایتا باعث کاهش PH آب و در نتیجه تبدیل کلرین به گاز کلر و تبخیر آن می شود. گفتنی است کلرین برای ضدعفونی کردن و کشتن باکتری های مضر (با غلظت های بیشتری نسبت به آب آشامیدنی) به آب استخرها افزوده می شود.

 

واکنش ذره ای

واکنشی است که به واسطه ی تولید محصولات فرعی مثل تری هالومتان ها در اثر تماس کلرین با مواد آلی از قبیل گردوغبار، عرق یا پوست ایجاد می شود.

کلروفرم که شایع ترین این تری هالومتان ها است، یک ماده ی سرطان زا محسوب می شود که با غلظت بیست برابر آب معمولی شیر در آب استخرها وجود دارد. برخی تحقیقات نشان داده اند تری هالومتان ها باعث سقط و نقص های جنینی می شود. دریافت این مواد شیمیایی در شنای یک ساعته ۱۴۱ برابر دوش گرفتن ده دقیقه ای است. شناگران می توانند این مواد شیمیایی را از طریق پوست، استنشاق با بلع آب جذب کنند، با این همه بررسی ها ارتباط مستقیمی را بین شنا کردن و مشکلات سلامتی در زنان حامله با چنین نشان نداده اند. به هر حال بهتر است میزان کلرین آب استخرها با نظارت کامل مسئولان بهداشت تنظیم شود تا عموم مردم بتوانند از استخر برای شنا کردن استفاده کنند و از فایده های بی شمار آن بهره مند شوند .

 

کلرین فعال آزاد و مرکب چیست؟

اسید هیپوکلروهیپوکلریت اجزای اصلی کلرین فعال آزاد هستند. آب استخر شنا، PH بالایی دارد و میزان گاز کلرین حل شده و کلرین فعال آزاد در آن بسیار کم است. کلرین فعال آزاد به ندرت می تواند موجب تحریک چشم ها شود. این مشکل بیشتر در غلظت های بالاتر از ۲۰ میلی گرم در لیتر رخ می دهد. کلرین حل شده و مواد کلرینی موجب خشک شدن موها و پوست می شود.

هوای بالای استخر حاوی گاز کلرین با غلظت ۱ /۰  تا ۱۰ میلی متر در متر مکعب است. این مقدار بسیار کمتر از حدی است که موجب تحریک دستگاه تنفسی شود. کلرین فعال آزاد با تشکیل کلرین فعال مرکب می تواند تحریکاتی ایجاد کند.

کلرین فعال مرکب از ترکیب کلرین فعال آزاد با آلودگیهای نیتروژنی آلی و غیرآلی به وجود می آید. این آلودگی ها، توسط ترشحات بدن شناگران تولید می شود، از جمله این مواد می توان به کلرامین ها و کراتینین های کلرینه اشاره کرد. اثر تحریک کنندگی کلرین فعال مرکب اغلب به کلرامین ها نسبت داده می شود. این مواد فعال هستند و بخشی از آن ها به صورت گاز یا آب خارج می شود، مثل كلروفوم کلرآمین ها موجب بوی کلر خاصی می شوند که برای افرادی که از استخر استفاده می کنند بوی آشنایی است . با افزایش غلظت کلرین فعال آزاد و کاهش PH آب، تولید دی و تری کلروآمین ها بیشتر می شود. بوی خاص کلر در استخرهای شنا در غلظتهای اوره نیم میلی گرم در لیتر وکلرین فعال آزاد یک میلی گرم در لیتر به حداکثر می رسد.

مونوکلروآمین ها موجب تحریک چشم و در PH نرمال، میزان تولید آنها بیشتر میشود. دیوتری کلر آمینها نیز موجب تحریک چشم می شود. این مواد توسط آب و از راه هوای بالای استخرها به چشم ها می رسد. همچنین تری کلروآمین ها باعث تحریک دستگاه تنفسی می شود. غلظت کلرین فعال مرکب باید در استخرهای شنا كمتر از یک میلی گرم در لیتر باشد. برخی فرآورده های فرعی کلرین، مثل کلروفوم در معرض اتهام سرطان زایی قرار دارند. غلظت آن به کربن الي کل، تعداد شناگران و درجه حرارت آب بستگی دارد. کلروفرم مهمترین محصول واکنشی است

غلظت کلروفرم در استخرهای شنا بسیار متغیر است، اما بالاترین غلظت آن بالای آب استخر است. شنا در استخر یکی از علل اصلی مواجهه غیر حرفه ای با کلروفرم است. در استخرهای رو باز مواجهه با کلروفرم کمتر است چون جریان هوا آن را کاهش می دهد. شناگرانی که به مدت طولانی و با فعالیت شدید بدنی شنا کنند(حرفه یی ها بیشترین کلروفرم را دریافت می کنند.

کلروفرم می تواند باعث اختلالات کبدی و کلیوی شود و به نظر می رسد بر اساس بررسی اپیدمیولوژیک ارتباطی بین مواجهه با مواد آلی کلرینه و هیپوکلریت با سرطان پوست وجود دارد. در حیوانات آزمایشگاهی مصرف – خوراکی طولانی مدت کلروفرم باعث سرطان کبد شده است. تحقیقی در سال ۲۰۰۱ در هلند نشان داده است افراد شناگر از مشکلاتی مثل فراموشی خستگی، سرماخوردگی های مزمن ، مشکلات صدا، تحریکات چشمی سردرد، گلودرد، اگزما و التهاب سینوس فرونتالش شکایت داشته اند. استفاده از ضد عفونی کننده های جایگزین که حداقل فرآورده های جانبی را تولید کنند و به سود تهویه استخرها برای کاهش این معضلات مطرح شده اند.

براساس برخی بررسی های اپیدمیولوژیک شناگران حرفه ای هوا را به صورت عمیق تر داخل ریه های خود می کشند، لذا فرآورده های کلرینه بیشتری را جذب می کنند، عملکرد ریوی در استخرهای سرپوشیده یی که با کلر ضد عفونی می شود کاهش می یابد .

بسیاری از شناگران حرفه ای به آسم دچار می شوند. مشکلات تنفسی شناگران با شنا در استخرهای روباز برطرف می شود، زیرا باد گازهای مضر را از هوای بالای استخر دور می کند.

کودکان نسبت به افراد بالغ هوای بیشتری را تنفس می کنند، لذا مواد گازی بیشتری را جذب می کنند و در معرض خطر بیشتری هستند. استخرهای شنایی که توسط گاز کلرین ضدعفونی می شوند، ممکن است در اثر نور آفتاب اسید هیدروکلریک تولید کنند که باعث کاهش PH آب می شود وقتی PH به زیر ۶/ ۳ برسد، احتمال خوردگی های دندان در شناگران بیشتر می شود. بهتر است PH آب استخر در حدود ۷ / ۴ نگه داشته شود.

 

آیا آب استخر موجب ریزش موها می شود.

آب استخر به واسطه وجود مواد شیمیایی و کلرینه می تواند باعث خشکی بیش از حد و آسیب موها شود. شناگران مبتلا به ریزش مو باید به پزشک متخصص پوست مراجعه و علت را جستجو کنند، چرا که بیشتر مواقع ارث و عوامل هورمونی باعث ریزش مو می شوند و به آب استخر ارتباطی ندارد اما بهتر است شناگران از کلام های شنا استفاده کنند و پس از شنا با شامپوی ملایم (یک بار) موهای خود را شسته و خوب آبکشی کنند.

احتمال انتقال عوامل قارچی کچلی سر نیز توسط أي استخر وجود دارد که این مساله بیشتر در کودکان زیر سنین مدرسه دیده می شود.

آب استخرهای عمومی، حاوی میکرو ارگاریسم ها و مواد ناخواسته یی است که ناشی از پوست و فرآورده های ترشحی شناگران است. شناگران موجب ورود آلودگی های مختلفی به آب می شوند مثل باکتریهای بزاق، محصولات ترشحی (ادرار یا مدفوع) آلودگی های لباس شنا، بافت پوست، چربی پوست، عرق، ترشحات بینی یا گلو، موها، مواد آرایشی و آمونیاک.

میکروارگانیسم ها در استخرهایی که آبشان زود عوض نمی شود به سرعت زیاد می شوند و احتمال بیماری های عفونی افزایش پیدا می کند.

آب استخرهای شنا حاوی آلاینده های محلولی مثل ادرار، عرق و سایر فرآورده های ترشحي شناگران است. عرق و ادرار اساسا از آب آمونیاک و اوره تشکیل شده اند. این مواد همچنین حاوی کراتین، و اسیدهای آمینه هستند، اجزای عرق و ادرار به خودی خود برای سلامت فرد مضر نیستند. این فرآورده ها با ضدعفونی کننده های آب مثل کلرین واکنش می دهند و محصولات واکنشی غیر دلخواه (که اساسا کلرامین ها هستند) تشکیل می شود.

کریپتوسپوریدیوم و اشرشیاکولی که هر دو می توانند موجب اسهال و استفراغ شوند، منبع روده یی دارند و در آب استخرها یافت شده اند. علت وجود این میکروب ها شناگران اسهالی و بچه های پوشک دار هستند که با پوشک وارد استخر شده اند.

همچنین در برخی از استخرها مقادیر اندکی باکتری سود و مونا آئروژینوزا وجود دارد که عامل ایجاد عفونت های پوستی و گوشی است. ژیاردیا که انگل روده ای است و باعث اسهال مزمن می شود نیز در استخرها وجود دارد

 

توصیه هایی برای پیشگیری

همیشه پیش از ورود به آب استخر ، خوب دوش بگیرید، حتی اگر صابون نیز استفاده نشود، دوش گرفتن می تواند تا ۸۰ درصد آلودگی های بدن را پاک کند . تا حد امکان از ورود کودکان و شیرخواران پوشک دار به استخرها جلوگیری و در صورت لزوم از پوشک های ضد آب استفاده شود.

هرقدر استخر بزرگتر باشد، احتمال وجود باکتری ها و ارگانیسم های بیماری زا داخل آن بیشتر است، چرا که شناگران بیشتری از آن استفاده می کنند.

اگر آب استخر کدر باشد یا بوی شدید کلرین یا سایر مواد شیمیایی بدهد احتمال آلودگی بیشتر است. در کنار استخر از دمپایی های خودتان استفاده کنید تا احتمال ابتلا به قارچ پا و نیز زگیل کف پا به حداقل برسد. از حوله های شخصی برای خشک کردن استفاده کنید. پس از شنا کردن بدن را با آب سالم خوب آبکشی کرده و پس از خشک کردن از مرطوب کننده بر روی بدن استفاده کنید

 

اهميت بهداشت و ایمنی در محیط های آبی

اما امروزه با توجه به اهمیت ورزش شنا و گستردگی ورزش شنا و گستردگی و تنوع رشته های ورزشی وابسته به آن و همچنین جنبه های درمانی، بهداشت و ایمنی محیط های آبی جایگاه ویژه ای به دست آورده است .

تاحدی که سازمان بهداشت جهانی هر چند سال یک بار اقدام به صدور نشریه راهنمای ایمنی در محیط های آبی Guidelines for safe recreational Water enviroments می نماید.

به این دلیل است که نیل به اهداف متنوع بهره برداران از محیط های آبی هنگامی تحقق خواهد داشت که کیفیت و بهداشت آب استخرها همواره تحت کنترل و نظارت دوره ای قرار گیرد.

با توجه به نتایج به دست آمده از پایش استخرهای سطح کشور در سالیان اخیر و مراجعه به منابع معتبر، جنبه های زیر در مجموعه فعالیت های مربوط به بهداشت و ایمنی استخرها شناسایی شده است

جنبه بهداشت و ایمنی : پایش آب استخر، دما، رطوبت محیط و همچنین رعایت موارد چک لیست های مربوط به نگه داری استخر از وقوع حوادث و ابتلای شناگران به بیماری ها پیشگیری نموده و از این طریق سلامتی بهره برداران تضمین خواهد شد.

جنبه اقتصادی : با کنترل و پایش کیفیت آب و هوای استخر از مصرف بیش از حد مواد ضد عفونی کننده، تشکیل بیوفیلم در لوله ها و تاسیسات تخریب فیلترهای موجود، نیاز به تعویض آب در فواصل کوتاه، مرتفع شده و عمر تاسیسات و هواکش ها در محوطه استخر افزایش می یابد.

جنبه افزایش رضایت مندی و جلب افراد به استفاده از محیط های آبی : احساس اطمینان از کیفیت آب و رعایت نکات ایمنی در محوطه استخرها از طریق بیانیه ها و مستندات موجود در مدارک استخر، رضایت مندی و رغبت افراد به استفاده از این امکانات را افزایش می دهد.

جنبه های قانونی : مسئولین و مدیران استخرها از طریق پایش دوره ای آب و کنترل چک لیست های مرتبط و اقدامات اصلاحی و حفظ اسناد و مدارک مربوطه در مواقع لزوم از جمله شکایات مشتریان یا موارد شبهه آمیز در پیدایش انواع مشکلات بهداشتی برای شناگران می توانند با استناد به مدارک موجود رفع شبهه نموده و از صحت عملکرد سیستم محیط های آبی اطمینان لازم را به مشتریان خود بدهند.

با توجه به موارد ذکر شده، پایش دوره ای کیفیت شیمیایی، فیزیکی، میکروبی و بیولوژیکی آب استخر، جکوزی ها، آب چاه مورد استفاده (در صورت وجود) و اقدام به موقع جهت کنترل و پر کردن چک لیست های ادواری مربوط به استخر و محیط های آبی به مسئولین و مدیران استخرها اکیدا توصیه می گردد.

 

گندزدایی آب مجموعه عملیات برای کشتن باکتری های موجود در آب را گندزدائی گویند و معمول ترین گندزدا کلر است که در حال حاضر هم از آن استفاده میشود.

استفاده از روش های مختلف جهت بهبود طعم و بوی آب به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. در نوشته های برجا مانده از سانسکریت و یونان باستان استفاده از زغال چوب جهت فیلتر کردن، قراردادن آب در معرض نور آفتاب، جوشاندن آب و قراردادن تکه های فلز داغ در آب قبل از نوشیدن آن توصیه شده است. پس از تلاش های انجام شده در تمدن های باستانی، پیشرفت در زمینه دستیابی به روشهای تصفیه آب در قرون وسطی با یک وقفه طولانی روبرو گردید. در سال ۱۶۲۷ میلادی، دانشمندان دوباره با طرح مسئله ضرورت تصفیه آب دریچه تازهای گشودند. در این سال رابرت بیکن (Robert Bacon) دست به یک سری آزمایش در جهت زدودن نمک از آب دریا از طریق فیلترهای ماسه ای نمود. اگرچه آزمایشات او کاملا ناموفق بود اما مثال جرقه ای در ابداع فیلترهای ماسه ای به شمار می رود.

پس از سال ۱۷۰۰ میلادی، با آشنایی مردم از خطرات آلودگی های موجود در آب شرب، فیلترهای خانگی ساخته شده از پشم، اسفنج و زغال چوب مورد استفاده قرار گرفتند.

در سال ۱۸۸۰ میلادی، فیلترهای شنی سریع (Rapid Sand Filters) در آمریکا ابداع شدند. شستشوی این فیلترها توسط آب و به صورت شستشوی معکوس انجام می گرفت. بدین ترتیب ظرفیت تصفیه خانه های آب به طور قابل توجهی افزایش و مساحت زمین مورد نیاز آنها به طور قابل توجهی کاهش یافت.

با این وجود فیلترهای شنی سریع نیازمند مراحل پیش تصفیه بوده و به طوری که جهت کاهش بار ذرات معلق در فیلترها از انعقاد و ته نشینی استفاده می گردد. کلر به عنوان یک ماده شیمیایی ارزشمند در تصفیه آب، اولین بار توسط دکتر جان اسنو شناخته شد. او از کلر جهت از بین بردن میکروب وبا در آب استفاده نمود. با مشخص شدن قدرت ضدعفونی کنندگی کلر، دولت بریتانیا شروع به کلرزنی آب شرب عمومی نمود. این اقدام همچنین باعث کاهش شدید مرگ و میر در اثر بیماری تیفوئید گردید. پس از موفقیت عمل کلرزنی در بریتانیا، در شهر نیوجرسی و سپس سرتاسر آمریکا از کلر جهت ضدعفونی کردن آب شرب استفاده گردید. کلرزنی آب همراه با استفاده از فیلترهای شنی موجب از بین رفتن بسیاری از بیماری ها از قبیل وبا، تیفوئید و اسهال شد. دانشمندان در سال های اخیر متوجه مشتقات به وجود آمده از کلر در آب و عوارض جانبی آنها شده اند. آب کلر دار در تحریک بیماریهای دستگاه تنفسی نظیر آسم نقش اساسی ایفا می کند. لذا توجه محققین و دانشمندان به استفاده از سایر روشهای ضدعفونی کردن آب جلب شده است. اسید هیدروکلره اسید ضعیفی است که باعث کشتن باکتری ها می شود. گاهی به جای گاز کلر از هیپوکلریت استفاده میشود. هیپوکلریت کلسیم Ca ( ocl2 نمکی است که برای این منظور استفاده میشود. دو گونه شیمیایی که توسط کلر در آب تشکیل می شود Hocl و ocl هستند که کلر آزاد سودمند نام دارند و در کشتن باکتری ها بسیار موثرند. این مواد در حضور آمونیاک مونوکلرامین NH2c-دکی کلر آمین NHCL2-وتری کلر آمین NCL3 که قدرت گند زدائی کمتری دارند را تشکیل میدهند. کلرزنی می تواند ماهیت و سمیت ناخالصی های معدنی موجود در آب را تحت تأثیر قرار دهد.