لوازم شنا

فناوری جدید در مایوهای شنا

در سال های اخیر کوششهای زیادی برای بهبود عملکرد شناگران و برپایی رکوردهای جدید صورت گرفته است؛ که از آن جمله می توان به شناسایی عوامل تأثیرگذار در اجرای بهینه ی مهارت، انجام تمرینات تخصصی بدنسازی، بهبود تکنیک شنا و… اشاره کرد.

در همین راستا از روش ها و ابزارهایی چون زدودن موهای سر و بدن و استفاده از کلاه های مخصوص شنا به منظور بهبود رکوردها استفاده می شود.

در چند سال اخیر استفاده از لباس های مخصوص شنا به عنوان روشی جدید برای بهبود عملکرد شناگران بطور رسمی و فراگیر، مورد توجه مربیان و شناگران قرار گرفته است

شرکتهای سازنده ی این گونه لباس ها، معتقدند که این لباس ها با کاهش نیروی کشش یا همان نیروی مقاوم آب در مقابل حرکت شناگر، باعث بهبود عملکرد شناگر و در نتیجه ثبت رکورد بهتر می گردند.

 

در این راستا یک شرکت، نوعی لباس مخصوص شنا به نام فست اسکین روانه بازار کرده است.

تاریخچه تولید مایوهای جدید ۱۹۹۲- مایوی S۲۰۰۰ المپیک بارسلونا ۱۹۹۶- المپیک آتلانتا، ۷۶٪ برندگان مدال ها از مایوهای بلند استفاده کردند. ۲۰۰۰-مایوی FASTSKIN- ٪۸۳ پرندگان مدال ها از این مایو استفاده کردند ۲۰۰۴-مایوی FSIT-٪۴۷ برندگان مدال ها از این مایو استفاده کردند

۲۰۰۷ مایوی فست اسکین FS PRO-۲۱ رکورد جهانی در کمتر از ۱۲ ماه توسط شناگرانی که از این مایو استفاده می کردند، شکسته شد. ۲۰۰۸ مایوی فست اسکین LZR – RACER این مایوی جدید با همکاری ناسا، آژانس فضایی آمریکا تولید شده است، اولین بار در ۱۲ فوریه سال ۲۰۰۸ در شهرهای سیدنی، توکیو و لندن با حضور شناگران سرشناس جهان به نمایش در آمدند.

 

انواع مایوهای جدید

 

مایوی معجزه گر

مفسران بدنبال یافتن جواب اینکه چگونه امکان پذیر است که شناگران استرالیائی طی هشت رکورد جهانی را جابجا کنند. آنان به این نتیجه رسیدند که همه شناگرانی که به رکوردهای جدید دست یافتند مایو جدیدی بر تن داشتند با نام (ال . زد. آر) ریسر .

این تئوری هنگامی جذابیت پیدا می کند که قبل از آن نیز ۱۴ رکورد دیگر جابجا شده بودند که در ۱۳ مورد آن، شناگران از این مایو استفاده کرده بودند مایو ال . زد. آر ریسر که سرتاسر بدن را می پوشاند، ساخته شرکت استرالیائی میباشد که برای تولید آن از تجربیات و تکنولوژی آژانس فضائی آمریکا (ناسا) استفاده شده است

قطعات این مایوها به هم دوخته نمی شوند، بلکه مانند لباس فضانوردان با استفاده از تکنیک مافوق صوت به هم جوش خورده اند.

این مایو با همکاری دانشمندان دانشگاه داندین واقع در جنوب شرقی نیوزیلند و با هزینه میلیون ها دلار طراحی و تولید شده است. با این حال مسئولان دانشگاه اعلام کرده اند که به علت هزینه بسیار بالا، این پروژه تحقیقاتی در پایان سال جاری متوقف خواهد شد. پوشیدن این مایو به سهولت انجام نمی شود و شناگران برای تن کردن این مایو ۳۰ دقیقه وقت لازم دارند.

 

رکوردهایی که جابه جا شد

از روز شانزدهم فوریه هنگامی که کریستی کاونتری قهرمان المپیک از زیمباوه رکورد شانزده ساله شنای دویست متر را به نام خود تغییر داد، با احتساب رکوردهای جابجا شده در استراليا، تاکنون، با این مایو ۱۹ رکورد جهانی تغییر یافته اند.

لیببی تریکت قهرمان استرالیا که دو روز قبل، رکورد جهانی بریتا اشتفن از آلمان را در یک صد متر شکسته بود، در ماده پنجاه متر آزاد هم، رکورد جهان را نصیب خود کرد.

بدین ترتیب تریکت با بیست و سه ثانیه و نود و هفت صدم ثانیه، رکورد مارلین فلد هونس از هلند که پنج روز قبل، در رقابت های قهرمانی اروپا به جا گذاشته بود را شکست.

تریکت پس از اینکه رکورد جهان را شکست، در مورد این مایو گفت: مثل اینکه داری در سراشیبی شنا می کنی . دیگر شناگران نیز در مورد این مایو می گویند به نظر می رسد، استحکام این مایو موجب دیر خسته شدن عضلات می شود.

 

لوازم شنا

 

 

مجاز یا غیر مجاز؟

 

لایه ای از هوا بین مایو سرعت شناگران

با این حال، منتقدان می گویند که به هنگام پوشیدن این مایو، لایه ای از هوا بین مایو و پوست قرار می گیرد که بر سرعت شناگران می افزاید. در ورزش شنا استفاده از هرگونه امکانات فنی ممنوع است و در صورتی که نظر منتقدان، به اثبات برسد، استفاده از آن نیز، در رقابتهای ورزشی، ممنوع خواهد شد.

با این حال فدراسیون جهانی شنا، (فینا) تاکنون در این زمینه اظهار نظری نکرده است. کورونل مارکولسكو، رئیس فدراسیون جهانی شنا، تنها گفت: “امیدوار است تا این مایو که بهای آن تقریبا ۵۰۰ یورو می باشد، در اختیار همگان قرار گیرد و تنها محدود به یک قشر خاص نگردد”.

 

خصوصیت LZR RECER

الف-۱۰٪ کاهش درگ نسبت به مایوی فست اسکین FSII

ب -۵٪ کاهش درگ نسبت به مایوی فست اسکین FS PRO

ج- ۴٪ سریعتر در استارتها و برگشتها و سرعتها د-۵٪ بهبود در به کار گیری اکسیژن

 

گفته های شناگران مطرح در مورد LZR RECER

1-Michael Phelps این مایو احساسی شبیه به پوشیدین لباس فضانوردها را به من میدهد.

۲-Grant Hackett این مایو بهترین مایو می باشد.

3-Natalie Coughlin احساس افسانه ای دارم.

 

مشکلات مشترک این استخرها را می توان به شرح زیر گروه بندی نمود: أ. عدم شفافیت مطلوب و بالا رفتن کدورت آب بخصوص در سانس های آخر روز ۲. وجود میکرو ارگانیزم های مضر از جمله Candida Albicans با وجود مصرف بالای کلر ۳ استشمام بوی نامطبوع کلر در محوطه استخر

 

اسنورکل Snorkel

اسنورکل وسیله ای است که با آن به راحتی می توانید در سطح آب در حالیکه سر خود را به طور کامل در آب فرو برده اید تنفس نمایید. اسنورکل از دو قسمت تشکیل شده است: قطعه ای لاستیکی شبیه لثه که از مواد نرم و مخصوص ساخته می شود و بایستی طوری در دهان قرار گیرد که به هیچ وجه آب از گوشه های لب وارد دهان نشود و قسمت دوم قطعه ای لوله مانند از مواد نشکن که درون آن کاملا صاف . صیقلی است و در محل اتصال به قطعه لاستیکی لثه مانند کمی انحنا پیدا می کند تا آب در آن جمع نشود و فقط هوا عبور کند. بهتر است انحنای لوله که از آب بیرون است رنگی و قابل رویت باشد.

 

اسنورکل بوسیله یک بند کوچک به ماسک وصل می شود و در انتهای بعضی اسنورکل ها یک ولو کوچک وجود دارد که در صورت جمع شدن آب در آن به سادگی و با دمیدن در زیر آب خارج می شود.

 

کمربند وزنه Weight Belts

برای دستیابی به شناوری خنثی استفاده از کمربند وزنه ضروری است. کمربند وزنه از تعدادی وزنه سربی ، یک کمربند و سگک یا قلاب تشکیل شده که مخصوص غواصی است و با یک اشاره فوراً باز میشود.

بعضی از وزنه های سربی با روکش پلاستیکس پوشیده شده اند، و بعضی دیگر به شکل کیسه هایی پر از دانه های سربی می باشند. وزن این وزنه های سربی متفاوت است و استفاده صحیح از آنها به ضخامت لباس های غواصی، نوع تجهیزات، نوع غواصی و شوری یا شیرینی آب بستگی دارد.

 

پای غواصی یا فین Fin

بخش مفیدی از تجهیزات و لوازم غواصی فین ها هستند. فین به غواص کمک می کند تا در زیر آب با سرعت بیشتری حرکت کند. فین ها در اندازه های معمولی و مدل های مختلف ساخته می شوند و جنس آنها از لاستیک سبک و قابل انعطاف و مواد سن تتیک است.

تقریباً برای هر کاری فین مخصوص وجود دارد، مثلا فین های مخصوص غواصی سطحی یا شکار ماهی فین های غواصی آزاد، دراز و باریک هستند و در غواصی با تجهیزات یا اسکوبا از فین هایی با اندازه متوسط و پهن تر استفاده می شود.

باید آگاه بود که فین ها نبایستی زیاد تنگ باشند زیرا از گردش راحت خون در پاها جلوگیری می کنند و باعث گرفتگی عضلات ساق پا و درد در کف پاها می شوند.

 

لباس غواصی Suits

بدن انسان در آب درجه حرارت خود را ۲۵ بار سریعتر از هوا از دست می دهد . لباس های غواصی با ضخامت های متفاوت و مناسب از بروز سرما و بعضی بریدگی ها در سطح بدن بر اثر تماس با قسمت های تیز و خشن اشیا زیر آب جلوگیری می کنند.

جنس این لباس ها از نئوپرن است و از ۵ /۱  میلی متر تا ۸ میلی متر ضخامت دارند و طوری طراحی شده اند که به سادگی به تن غواص پوشیده می شود.

لباس های غواصی در . شکل های مختلفی ساخته می شوند: یک تکه بدون کلاه، دو تکه با کلاه، و بعضی از لباس ها در ناحیه مچ و گردن تکه های مخصوصی از جنس تیتانیوم دارند.

وت سوت با ضخامت کمتر برای آب های گرم و معتدل؛ فراگ سوت برای عمق ۴۰ متر جهت کارهای ف Gloves & Footwear برای حفاظت دست ها و پاها که در مقابل دیگر اعضای بدن نسبت بهنی؛ درای سوت با ضخامت بیشتر برای آب های سرد و عمق زیاد

 

– دستکش ها و جوراب ها Gloves & Footwear

برای حفاظت دست ها و پاها که در مقابل دیگر اعضای بدن نسبت به سرما حساس ترند همچنین محافظت در مقابل اشیا تیز و برنده استفاده ، از دستکش و جوراب توصیه می شود.

دستکش های از جنس نئوپرن می توانند پوششی مناسب در سطوح مختلف باشند. نوع جوراب ها بستگی به نوع فینی دارد که غواص استفاده می کند. جوراب ها نیز از جنس نئوپون و با ضخامت های مختلف ساخته می شوند.

مثلا جوراب های نئوپرن با ضخامت ۵ /۲میلی متر برای فین های بسته و انواع دیگری که به شکل کفش ساخته شده اند برای فین های بندی و پشت باز مناسب هستند.