ماساژ کودکان

فواید کلی ماساژ کودکان

یادگیری و انجام ماساژ کودک، کار بسیار ساده ای است. چند وسیله کوچک لازم دارد و هیچ هزینه ای در بر ندارد، اگر اندکی برای کودک خود وقت بگذارید منافع دراز مدت و کوتاه مدت زیادی را در خصوص بهبود رفتار و حالات کودکتان نصیبتان خواهد شد و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه ها ارتباط مثبت و خوبی را با آنها برقرار خواهند کرد.

که این امر منجر به احساس امنیت بیشتر در کودک شده و همچنین در خصوص رشد و تعالی اندامها و عملکرد ارگانهای داخلی کودک کمک بسزایی را به والدین می نماید.

 

منافع ماساژ برای کودکان :

احساس امنیت : ارتباط جسمی بین کودک و یکی از والدینش، احساس عشق و علاقه و ارزشی را در او تقویت می کند و این احساس، به رشد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک می انجامد.

 

سلامت و تندرستی کل بدن : تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت آمیز با والدینشان ندارند گریه می کنند یا بیمار می شوند. ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند.

همین طور کمک می کند که مایع لنفی در سرتاسر بدن پخش شود و مواد مضر نیز از بدن دفع گردد. ماساژ، درد و نشانه های بعضی از ناراحتی ها و بیماری های مزمن را تسکین و تخفیف می دهد .

راحتی و آرامش را افزایش می دهد و به نوزادی که دائم گریه می کند، آرامش می بخشد. ماساژ، خودآگاهی از جسم را افزایش میدهد و عضلات را محکم و مفاصل را منعطف می کند. بدین ترتیب برای کودکان نارس (کودکانی که زیر وزن طبیعی به دنیا می آیند یا آنهایی که نیازهای ویژه ای دارند) منفعت ویژه ای دارد.

مهارت اجتماعی : با لمس کودکتان چگونگی برقراری ارتباط را به او آموزش می دهید. ماساژ به شما کمک می کند ارتباط غیر کلامی با کودکتان برقرار سازید و این موضوع باعث افزایش ارتباط زود هنگام شما با کودک خواهد شد. در نتیجه کم کم عزت نفس و توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد.

 

منافع ماساژ برای والدین

آرامش و راحتی : وقتی کودکتان را ماساژ می دهید، کاملا بر او متمرکز می شوید و با او تعامل برقرار می کنید. طبق تحقیقات گزارش شده که خود والدین نیز از این تعامل لذت می برند و احساس آرامش می کنند.

حساس شدن نسبت به کودک : اگر کودک را آن طور که دوست دارد نوازش کنید یا فشاری به او وارد آورید او در این حالت قادر به ابراز احساسات خود نخواهد بود از این رو خودش ما باید با نگاه به عکس العمل های او، آنها را تفسیر کنید.

با این روش شما می آموزید که از روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید و همین مسئله باعث افزایش مهارتهای شما در نگهداری از او می شود.

ایجاد آرامش : ارتباط جسمی ناشی از ماساژ و تماس با کودک، در والدین از انسان انسان آرامش و اطمینان ایجاد می شود. ارتباط غیر کلامی که همواره در حین ماساژ کودکتان برقرار می کنید، جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می کند تا آنجا که این ارتباط می تواند در آینده نیز بین هر دوی شما برقرار و ادامه داشته باشد.

 

آمادگی برای شروع ماساژ

بهترین زمان برای ماساژ کودکتان زمانی است که او بیدار است وقتی او را بغل می گیرید، تحت تاثیر خلق و خوی شما قرار می گیرد پس باید با خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید.

هر نوع زیورالاتی را که در دست دارید بیرون آورید و ناخن هایتان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک نخراشد. هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرارش دهید تا وقتی ماساژ را شروع می کنید بر حرکات دستتان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید.

 

ماساژ کودکان

 

استفاده از روغن

تماس پوست با پوست، رشد و نمو مطلوب را افزایش می دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او، راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است.

روغن کمک می کند تا دستان شما به آرامی روی بدن کودک حرکت کند. همچنین به شما اجازه می دهد تا حرکات ماساژ را تدریجا محکم تر کرده و مدت زمان بیشتری، بدون اینکه وقفه ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن، پوست را مرطوب می کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می شود.

از روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن ها بوهایی ملایم دارند، سریع جذب پوست می شوند و پوست را تغذیه می کنند، در صورت امکان روغن طبیعی را انتخاب کنید روغن های تحریک می کننده طبیعی کمتر از روغن های مصنوعی پوست را تحریک می کنند .

ترجیحا از روغن های بچه برای ماساژ استفاده نکنید زیرا روغن های بته به نوعی از محصولات شیمیایی به حساب می آیند و صرفا به منظور جلوگیری از خشکی پوست کودکان در مقابل ادرار دفعی کودک می باشد زیرا ادرار کودک ممکن است برای مدتی روی پوست کودک بماند و منجر به آثار منفی بر جای مانده بر روی پوست گردد هدف از پخش روغن روی پوست کودک، مسدود کردن نواحی از بدن کودک می باشد که بیشتر در معرض ادرار قرار می گیرند. همانطور که میدانید ادرار حاوی آمونیاک است و از طرفی ماندگاری ادرار روی پوست منجر به خشکی پوست، آزردگی و سوزش کودک شما می گردد.

به همین منظور استفاده از روغن های بچه بیشتر به جهت صیقلی کردن نواحی که در معرض ادرار قرار گرفته مورد استعمال قرار می گیرند. لذا چون روغن بچه خاصیت مسدود کردن منافذ پوست است، پس استعمال آن به منظور ماساژ، نه تنها سودمند نیست بلکه منجر به مسدود کردن منافذ پوست می گردد.

استفاده از روغن های مصنوعی بر روی تمام سطح پوست بدن کودک توصیه نمی شود. در خصوص استفاده از روغن ها توجه به این نکته لازم و ضروری است، چون پوست کودک بسیار نازک و لطیف و امکان ایجاد حساسیت و یا آلرژی در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است.

در ابتدا مقداری از روغن را روی بازو و یا پشت بازو مالیده و پس ۳۰ دقیقه اگر هیچ گونه تغییر در پوست کودک از قبیل التهاب، خارش، قرمز شدگی و تغییر رنگ مشاهده نکردیم اقدام به استفاده از روغن مربوطه می نماییم.

چنانچه در مورد روغنی خاص قرمزی پوست مشاهده شد می بایست نوع روغن را عوض کنیم. بایستی حتی المقدور از روغن های طبیعی و گیاهی استفاده کنیم و در خصوص تشخیص طبع و مزاج کودک بهتر است از روغن های با خواص ملین و متعادل بهره گیریم مانند روغن زیتون، روغن بادام شیرین و … زیرا آگاهی از طبع کودکان کار دشواری می باشد.

 

در اینجا برخی از روغن های رایج و خواص آنها را به اختصار توضیح می دهیم

روغن زیتون : تقویت پوست، جلوگیری از خشکی و چروک، تقویت مو، مژه، ایرو، رفع یبوست

روغن بادام شیرین : جلوگیری از شکستن ناخن، جلوگیری از ترک پوست، ملین، نرمی لثه،

روغن جوانه گندم : شاداب کننده پوست صورته تقویت مو

روغن کنجد : برطرف کننده خشکی پوست، تقویت کننده موی سر، بهبود سوختگی، ریزش مو، شوره سر، موخوره روغن نارگیل : تقویت کننده و حالت دهنده مو

روغن شتر مرغ : ترمیم پوست، دردهای عضلانی و بیماری های استخوان ترمیم سوختگی های خفیف

روغن فندق : ریزش مژه و ابرو

روغن بنفشه : ریزش مو ، برطرف کننده چروک پوست ، گرفتگی بینی

روغن گلسرخ : مسکن درد گوش ، التیام ورم

روغن میخک : شل شدن عضلات و دفع سموم ، ضد عفونت قارچی

روغن هلو : درد گوش و گرفتگی گوش

روغن مومیایی : ضد درد گوش

 

نکته

هنگام استفاده از روغن ها باید توجه داشته باشید که روی زخم ها و خراشیدگی ها و اطراف چشم به هیچ عنوان استفاده نشود

 

یک اتاق گرم : کودکان وقتی برهنه هستند، سریع گرمای بدنشان را از دست می دهند، روغن نیز باعث کاهش حرارت بدن می شود، در نتیجه اتاق باید به اندازه کافی گرم باشد تا کودکتان احساس آرامش کند. دمای بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد دمای ایده آل اتاق است. اگر با لباس آستین کوتاه احساس سرما یا گرما نمی کنید، دمای شما برای ماساژ مناسب است.

 

برنامه ریزی درست و معقول : کودک را در فاصله بین دو بار شیر خوردن، ماساژ دهید. همچنین زمان تعویض پوشک می تواند زمان مناسبی باشد.

 

مدت ماساژ : در ابتدا زمان ماساژ را بین ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در نظر بگیرید. 

 

شیوه اجرا : عجله کردن یا انجام آن بین فعالیت های دیگرتان شاید بی فایده باشد و منجر به بی تابی کودک شود. وقتی که هر دو به ماساژ خو گرفتید، وقت کمتری را می توانید صرف این کار کنید.

 

در اجرای تکنیکهای ماساژ بایستی به این نکته توجه داشته باشید که حرکات دستتان بسیار آرام و سطحی باشد و الزاما تکنیک های نوازشی مانند استروکینگ سطحی و افلوراژ را بکار ببرید.

در حین اجرای تکنیکها همواره متوجه عکس العمل های کودکی خود باشید و به رفلکس های کودکی توجه و به کار خود ادامه با به آن پایان دهید

هنگام ماساژ کودک همواره متوجه راحتی و ریلکس بودن کودک خود باشید . کودک را در وضعیتی قرار دهید که احساس خستگی به وی دست ندهد (ترجیحا حالت طاق باز)

 

فضای آرام و ساکت : اگر به عنوان مثال صدای تلویزیون و رادیو مزاحمتان نباشد، هر دوی شما از ماساژ لذت می برید.

 

در حاشیه بخوانید

در استرالیا پدران و فرزندانی که به وسیله ماساژ با یکدیگر تماس داشتند مورد مطالعه قرار گرفتند ،تحقیقات به این نتیجه رسید که کودکان ۱۲ هفته ای که پدرانشان آنها را ماساژ داده بودند و با آنها از طریق نگاه، لبخند و صدا ارتباط برقرار کرده بودند، نسبت به پدران و نوزادانی که در گروه کنترل قرار داشتند، واکنش هایشان همراه با توجه و تمرکز بیشتری بود.

همچنین رفتار دوری گزینی از پدران در آنها کمتر دیده می شد. در پدران این بچه ها هم تمایل به تماس و ارتباط روزانه بیشتری با فرزندان شان مشاهده شد.

ماساژ کودکان به پدران و کودکان اجاره می دهد که از تماس پوست با پوست که غالبا مادران هنگام شیر دادن آن را تجربه می کنند لذت ببرند، ولی پدران اغلب متوجه این مسئله نیستند.

آنها با ماساژ کودکان شان حالات و واکنش های کودکان را درک کرده و برای نگهداری از آنان اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند .