مطالعه آزاد

انواع شنا:

شنا شامل شنای آزاد، کرال سینه، قورباغه، پروانه و کرال پشت است که از این میان، شنای پروانه، دشوارترین شنا به شمار می آید.

شنای آزاد یا کرال سینه که کرال استرالیایی هم نامیده می شود، چنان که از اسمش پیداست، هیچ محدودیتی برای شناگر ایجاد نمی کند و نحوه حرکت دست و پاها در آن کاملا آزاد است. با نگه داشتن تنها نیمی از بدن روی آب، به راحتی می توان این شما را انجام داد (به استثنای ۱۵ متر اول و بعد از هر دور). این شنا برای کسانی که تازه شنا کردن را شروع کرده اند، بهترین شناست

در شنای آزاد برای سرعت ۱۵۰ تا ۱۸۰ مایل، حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ کالری انرژی در ساعت نیاز است.

حرکات شنای کرال سینه، تعریف شده و مشخص است. شانه ها و سطح آب باید در موازات هم قرار بگیرند و حرکات دستها و پاها همزمان انجام شود و یک عمل را انجام دهند. دستها از سینه دور میشود و دوباره به سمت بدن برمی گردد و در جاي اوليه قرار می گیرد (پاها نیز دقیقا همین عمل را انجام می دهند. اگر با این روند، یک ساعت شنا کنید، حدود ۷۵۰ کالری انرژی خواهید سوزاند.

در شنای پروانه، دو دست از عقب به سمت هم حرکت می کند، از روی آب رد میشود و در جلوی سر به زیر آب می رود. در این شنا، پاها حرکتی دلفینی را انجام میدهند و ماهیچه های شانه کاملا درگیر می شوند. .

چنان که ذکر شد، پروانه دشوارترین شناست که قدرت و مهارت زیادی را می طلبد، به همین دلیل پیشنهاد میشود کسانی که در شنا تجربه دارند سراغ یادگیری این شنا بروند. انرژی مصرفی در این شنا حدود ۸۰۰ کالری در ساعت است.

شنای کرال پشت در حالتی انجام می شود که پشت شما روی آب قرار دارد. دست ها و پاها را می توان به همان شیوه شنای آزاد حرکت داد و حداقل ۵۰۰ کالری در ساعت خواهید سوزاند. در این شنا باید کاملا از موقعیت بدن داخل استخر مطلع شد، چون خوابیدن به پشت، دید را محدود می کند و شناگر در زمان شنا نمی تواند جلوی خود را ببیند

اگر شما در انجام انواع شنا تبحر یافته اید، پس در این حالت شنای پروانه برای شما بهترین خواهد بود، زیرا انرژی و قدرت لازم در این شنا زیاد است و همین امر باعث کاهش وزن خواهد شد. همچنین این شنا، عضله سازی و توان بدنی بالایی را برای شناگر به ارمغان می آورد. اما اگر هدف، تنها عضله سازی است، پس باید این ورزش را در زمانی طولانی انجام داد، انجام این شنا در کوتاه مدت تنها موجب سوزاندن کالری و ساختن ماهیچه خواهد شد.

نکات مهم

از آن جا که این ورزش در آب انجام می شود، نکاتی را باید مدنظر قرار داد. یکی از مهم ترین جنبه های شنا، تنظیم تنفس است. به دلیل این که سر در زمان های مشخصی روی آب می آید، پس باید در هر حرکت، تنفس تنظیم شود. تمرین نفس گیری پیش از رفتن در آب، این عمل را در زمان شنا آسان می کند. عدم ایجاد ریتم تنفسی در شنا، سیب بیشتر مردم اگر گرایشی به فوتبال با بسکتبال نداشته باشند، برای ورزش به سراغ دستگاههای پیاده روی می روند. از آنجا که این دستگاهها معمولا در هر باشگاه ورزشی وجود دارد، برای کسانی که می خواهند ورزش کننده راحت ترین راه به نظر می رسد؛ اما اگر سری به استخر محله خود بزنید در آنجا با ورزشی آشنا خواهید شد که با سایر ورزش ها کاملا متفاوت است. حتما شنیده اید که شنا ورزشی بسیار عالی است و ممکن است به آن علاقه داشته باشید، اما برای یادگیری آن وقتی نگذاشته اید. ما در این مقاله اطلاعات اولیه مورد نیاز برای یادگیری این ورزش را در اختیارتان می گذاریم.

مشکلات زیادی خواهد شد که فواید و لذات حاصل از این ورزش مفرح را تحت الشعاع قرار می دهد. باید توجه کرد که در شنا، تنفس و حرکت ماهیچه ها با هم ارتباطی مستقیم دارند و به همین دلیل، نفس گیری در شنا اهمیت زیادی دارد .

تمرینات مناسب قبل از انجام هر شنا ، تسلط کافی را برای شناگر به وجود می آورد و عدم انجام حرکات درست باعث می شود تا خیلی زود خسته شوید. اگر حرکات بدن با هماهنگی خاصی انجام شود، شناگر قادر خواهد بود تا بر ضربان قلب خود تمرکز کند و سرعت را بالا ببرد.

فواید شنا کردن

دلایل بسیاری وجود دارد تا شخص به شنا گرایش یابد.

اول، شنا کردن برای قلب بسیار مفید است؛ اگر شدت حرکات در شنا بالا باشد ، می توانید آن را با دویدن هم تراز بدانید. اما به دلیل این که در این ورزش، هم قسمت های بالایی و هم قسمت های پایینی بدن در آب حرکت می کند و انرژی مصرف می کند، می توان گفت که ماهیچه ها بیشتر از زمان دویدن کار می کند و کالری بیشتری سوزانده می شود . به علاوه، شنا قدرت بدنی شما را بالا خواهد برد. ممکن است پس از اولین روز شنا، کمی در اعضای بدن (به خصوص در ناحیه کتف و شانه ها و گردن) احساس کوفتگی کنید. – این احساس درد و کوفتگی به دلیل کشیدگی بیش از حد ماهیچه هاست، زیرا پیش از این، چنین کششی در ماهیچه ها رخ نداده بود و همین دلیل نیز باعث قوی تر شدن شانه ها و ماهیچه های پشت می شود.

بسیاری از کارشناسان، شنا را از جمله ورزش هایی می دانند که موجب کاهش استرس و فشارهای عصبی می شود، به همین دلیل شنا کردن نه تنها فواید جسمی، بلکه فواید روحی را نیز در بر دارد.

شنا، ورزشی کم خرج است و وسایل مورد نیاز آن تقریبا دیر از بین می رود. این نکته از مزایای دیگر ورزش شناست. برای شنا کردن شما به مایو احتیاج خواهید داشت و ممکن است چشم هایتان به آب حساس باشد، در این صورت ، استفاده از عینک شنا مشکل شما راحل می کند و در ضمن می توانید با آن زیر آب را به خوبی ببینید. اگر آب رفتن توی گوشها اذيت تان می کند، باید از گوش گیر استفاده کنید . استفاده از کلاه شنا نیز علاوه بر رعایت بهداشت، کمک می کند تا سرعت شما در آب زیاد شود.

شنا را به برنامه ورزشی خود بیفزاید:

با توجه به هدفی که از ورزش کردن دارید، راه های گوناگونی وجود دارد تا شنا را در برنامه خود بگنجانید. اگر تنها برای سلامتی شنا می کنید، ۳۰ تا ۴۵ دقیقه با شدت و سرعت متوسط و سه یا چهار مرتبه در هفته، شنا کردن شما را به این منظور می رساند.

برای بالا بردن سلامتی می توانید بر سرعت خود در شنا بیفزاید. پرداختن به ورزش های دیگر همزمان با شنا تأثير هر دو ورزش را چند برابر می کند. مثلا یک روز در میان شنا کنید و روزهای میان آن را ورزش دیگری انجام دهید. نیازی نیست که همیشه به یک شیوه و به طور یکنواخت شنا کنید، می توانید برای رفع خستگی و دل زدگی انواع شنا را در شرایط مختلف تجربه کنید. با این کار شنای کاربردی تری خواهید داشت.

محل های شنا:

برای افرادی که در شهرها زندگی می کنند، استخر تنها انتخاب است. اما سعی کنید استخری را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام وقت خود را مشغول دور زدن نباشید.

شنا در رودخانه یا دریا باعث می شود تا تمرین بهتری داشته باشیم، زیرا قدرت موجها سبب خواهد شد که مقاومت بدن بالاتر برود. مزیت دیگری که شنا در رودخانه و دریا دارد، این است که شما می توانید بعد از شنا کردن، به دویدن در ساحل بپردازید. دویدن روی شن های ساحل تاثیر بیشتری نسبت به دویدن روی تردمیل دارد.

شنا برای درمان بیماری ها

مزیت دیگری که شما نسبت به سایر ورزش ها دارد، این است که تأثیرات منفی کمتری دارد. بنابراین برای کسانی که مشکلات مفصلی دارند یا دچار پوکی استخوان هستند، نیز مفید است.

در نهایت، اگر شما ورزش های دیگری انجام می دهید که روی مفصل ها و عضلات شدت زیادی وارد می کند (مثل تنیس با دو) شنا می تواند برای بدن مانند مرهم عمل کند و نتایج این فشارها را کاهش دهد.

شنا کنید تا اندامی زیباتر داشته باشید

اگر برای تناسب اندام تلاش زیادی کرده اید و نتیجه چندانی نگرفته اید، یکبار هم شنا را امتحان کنید. شنا، ورزشی است که یادگیری آن زمان می برد، اما نتایج آن به طور قطع رضایت بخش خواهد بود. باید توجه کرد که تناسب و زیبایی اندام در اثر شنا، در دراز مدت حاصل می شود و نباید انتظار داشت که بعد از یکی دو بار شنا کردن اندامی ورزیده و زیبا داشته باشیم

معمولا همه ما شنا را ورزشی مفرح و بی خطر تصور می کنیم که آسیب دیدگی چندانی در پی ندارد؛ این در حالی است که عدم آشنایی با فنون شنا، سالانه بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان را برای مداوای صدمات ناشی از شنا کردن (غير از خفگی) روانه مراکز درمانی می کند. همان طور که میدانیم شنا کردن فواید زیادی دارد و رعایت اصول بهداشتی و فنی در شما احتمال آسیب دیدگی را تا حد زیادی کاهش می دهد که این موضوع شامل حال بیماران و زنان حامله نیز می شود. اهمیت انجام ورزش شنا در حاملگی، در این است که باعث سهولت زایمان و کنترل اضافه وزن در زمان بارداری می شود. کاهش وزن خانم حامله در آب از صدمه به مفاصل زانو جلوگیری می کند.

لازم است که زنان حامله با نظر پزشک به این ورزش بپردازند و در صورت مشاهده علایم خاص انجام آن را ترک کنند. این موارد عبارت است از :

زنانی که سابقه سقط دارند، احتمال سقط جنین که با خون ریزی سه ماهه اول همراه باشد، حاملگی های چندقلویی، زنان حامله ای که سابقه بیماری قلبی و ریوی شدید دارند و در زمان احتمال زایمان زودرس که با کوتاه شدن طول دهانه رحم همراه است. انجام ورزش های ساده ای همچون پیاده روی و دوچرخه سواری، آمادگی لازم را در زنان حامله غیرفعال برای ورزش شنا ایجاد می کند. از انجام فعالیت هایی نظیر خم شدن، پریدن، دویدن و پیچیدن که در آن احتمال آسیب وجود دارد، باید پرهیز شود.

توصیه می شود که از عینک شنا استفاده کنید تا به هنگام اجرای شنای کرال سینه سر قدری در آب فرو رود که در این حالت، احتمال آسیب دیدگی مهره ها کاهش می یابد. زنان حامله ای که حساسیت بیشتری در انجام حرکات ورزشی دارند، بیشتر از دیگران از شنا لذت می برند؛ زیرا دقت کافی را در انجام فنون شنا اعمال می کنند.

همیشه قبل از شنا کردن، زمان کافی را به نرمش های کششی اختصاص دهید تا بدن گرم و آماده شود. تحقیقات نشان می دهد که عضلات بیشتری در معرض آسیب دیدگی است. جهش های درجا، نرمشهای دوره ای درجا و پیاده روی و دویدن به مدت ۳ تا ۵ دقیقه و در ادامه انجام حرکات کششی سبک (هر کشش به مدت ۳۰ ثانیه) امکان مصدومیت را تا حد زیادی کاهش میدهد. شنا را درست و اصولی یاد بگیرید و هیچ گاه سعی نکنید به تنهایی شنا کنید. به یاد داشته باشید در مکان هایی شنا کنید که ناجیان غریق در آنجا حضور دارند. شناگران مبتدی و افرادی که شنا را بلد نیستند، باید از جلیقه نجات استفاده کنند.

توجه داشته باشید که در زمان خستگی شدید، سرماخوردگی و گرمازدگی شنا نکنید. از شیرجه زدن در آبهای کم عمق بپرهیزید ، البته پیشنهاد می شود که در صورت امکان شیرجه نزنید.

به کار بردن این توصیه ها به طور قطع می تواند شرایط شنا را برای سلامت خانم های حامله فراهم کند.

اکثر ما وقتی برای دوسان نیست به است می روید، دوست داریم هرچه سریع تر و با قدرت خود را به آب بزنیم، این حرکت از جهانی همان شیرجه است که هیجان و نشاط خاصی را ایجاد می کند. حمله ناگهانی به آب و حس غلبه بر آن و شکافتن آب با سر انگشتان، لذتی را برای شناگر حاصل می کند که همه تجربه این لذت را به تکرار می طلبند. اگرچه انجام این عمل چندان سخت نیست؛ اما باید توجه کرد که شیرجه زدن اصول و قوانینی دارد که بی توجهی به آن می تواند اثرات نامطلوبی به دنبال داشته باشد این مقاله سعی دارد تا با ارائه اصول و قواعد شیرجه به سطح آگاهي شناگران را بالا ببرد که نتیجه آن، کاهش میزان خطرات احتمالی در شیرجه است .

مهم ترین اصل این است که از شیرجه زدن در آبهای کم عمق بپرهیزید؛ هر ساله چندین نفر بر اثر این عمل، دچار از کارافتادگی از ناحیه گردن و نخاع می شوند. احتمال وقوع چنین صدماتی در آبهای کم عمق و کدر بسیار بیشتر است. لازم است قبل از شنا از وضعیت کلی استخر از نظر عمیق یا کم عمق بودن مطمئن شوید. برای شیرجه زدن حتما از قسمت انتهایی مشرف بر استخر استفاده کنید. دویدن روی تخته شیرجه، دورخیز کردن و پرش های مداوم به بالا و پایین خطرناک است. پس از شیرجه زدن و ورود به آب سریع از محل دايو دور شوید تا هم دچار آسیب دیدگی نشوید و هم امکان شیرجه زدن را برای نفر بعد فراهم کنید؛ زیرا استفاده همزمان چند نفر از دایو بسیار خطرناک است. در هنگام شنا در آب های آزاد هیچ گاه با سر به سمت امواج نروید، زیرا ممکن است آب جریان های تحتانی داشته باشد یا با اشیایی مثل چوب، سنگ و … برخورد کنید.

هرگز بعد از طوفان در دریاچه و رودخانه شنا نکنید، زیرا اگر امواج ناآرام باشد، امکان تقویت این ناآرامی زیاد است و این یکی از نشانه های وقوع سیل است . برای شنا در آب های آزاد، بد نیست  به اخبار هواشناسی توجیه کنید. شنا کردن در هوای مه آلود طوفانی و باد شدید، بسیار خطرناک است. آشنایی با کمکهای اولیه، در زمان بروز آسیب دیدگی می تواند کمک بزرگی هم برای شما و هم برای شناگرانی باشد که دچار آسیب دیدگی شده اند.

این آسیب دیدگیها عبارت است از: بریدگی، سائیدگی، خون مردگی، کبودی، ورم زانو، دررفتگی مفاصل، کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن و …

برای مقابله با هر حادثه ای آماده باشید. نزدیک ترین مرکز درمانی را به خاطر بسپارید تا در صورت لزوم دچار سرگردانی نشوید .

خطرات احتمالی که در هنگام شیرجه زدن پیش می آید، شامل موارد زیر است:

ورود بد به آب برخورد به تخته با سکوی پرش فشار وارده به گوشها

برخورد به کف استخر با عمق کم آب یا اشیای زیر آب

ورود بد به آب

معمولا آسیب هایی که در اثر برخورد ناشیانه با آب پیش می آید جدی و خطرناک نیست و ممکن است تنها سوزش موقتی را در سطح بدن ایجاد کند که در مدت کوتاهی برطرف می شود. در شيرجه اگر پاها هنگام ورود به آب بیش از حد برگردد یا زودتر از زمان لازم، بدن به طرف بالا قوس داده شود، یعنی قبل از فرو رفتن کامل در آب بدن به سطح آب بیاید، ممکن است ضربه شدیدی به مهره کمر وارد شود.

برخورد به تخته پا سکوی پرش به طور کلی، صدماتی که در اثر برخورد با تخته یا سکوی پرش پیش می آیده بیشتر در ناحیه سر است. این مسئله معمولا در شیرجه های گروه مهتاب (تو) و فرنگی اتفاق می افتد که به علت خطای جدا شدن از سکو یا تخته پرش پیش می آید و گاهی بسیار جدی است، اما به ندرت اتفاق می افتا.. در هر حال، ضربه وارده به سر را باید جدی گرفته و در صدد، معالجه آن برآمد

فشار وارده به گوش ها

افرادی که به زکام، ناراحتی های گوش با سرماخوردگی مبتلا هستند، نباید به عمق سه متری آب بروند چون ممکن است که گوش داخلی عفونت کند یا پرده «صماخ» گوش پاره شود فشار آب در عمق افزایش می یابد به طوری که سرعت افزایش آن در هر فوت ۳ متر) حرکت به طرف پایین

برخورد به کف استخر با عمق کم آب یا اشیای زیر آب :

بزرگترین خطری که شناگر را در زمان شیرجه زدن تهدید می کند برخورد سر با کف استخر یا اشیای زیر آب در محل های ناشناخته است این مسئله در بسیاری موارد موجب فلج نسبی به دلیل آسیب دیدگی نخاع می شود که در بعضی مواقع منجر به مرگ خواهد شد. البته چنین اتفاقی برای شیرجه روندگان در مسابقات به ندرت پیش می آید، زیرا عمق آب با قوانین و مقررات رسمی مطابقت دارد. عواملی که عمق این آب را تعیین می کند، عبارت است از قد و وزن شیرجه رونده و زاویه شیرجه نسبت به سطح آب.

برای جلوگیری از صدمات نیاید به طور عمودی (حتی در لبه استخر) زمانی که عمق آب کم تر از قند شیرجه رو در حالت کشیده – یعنی بازو ها در بالای اس قرار دارد. شیو جه رده زیرا زمانی که بدن به سمت کف استخر حرکت می کند و در آب غوطه ور می شود. با نیروی پرتاب است به طرف مسطح مواجه می شود و نیروی جو کسی زیادی برای رفتن به عمق آب نیاز خواهد بود

فاصله افت نیز از موارد مهم شیرجه است . اگر ارتفاع مشخص و معینی را در نظر بگیریم، همه شیرجه روندگان بدون توجه به وزن بدن با سرعت یکسانی وارد آب خواهند شد .شتاب زمان ورود به آب، به فاصله افت بستگی دارد . از آنجا که نیروی حرکتی، محصول حجم و شتاب بدن در زمان ورود به آب است، شیرجه زدن از ارتفاع زیاد شتاب لحظه ورود به آب را افزایش می دهد و آب، نیروی حرکتی زیاد شناگر را خنثی می کند که نتیجه آن فاصله افت خواهد بود .

زاویه ورود به آب از نکات اساسی در شیرجه است که عدم دقت به آن می تواند عواقب وخیمی دانسته باشد. زمانی که شیر چه از لبه استخر با سکوهای پرش کم ارتفاع است می توان با هر زاویه ای وارد آب شده اما برای شیرجه زدن از ارتفاع زیاد باید تعیین زاویه دست با توجه به وزن شناگر و عمق آب صورت گیرد. در واقع پس از بررسی عمل آب، انتخاب زاویه مناسب قبل از هر اقدام دیگری ضروری است. پرش به طور عمودی با پا درون آب، سریع ترین روش رسیدن به کف استخر و بهترین شیوه سنجش عمق آب است. اگر عمق آب کم و امکان ورود عمودی به آب وجود نداشته باشد، باید زاویه ورود به آب را متناسب با عمق آن تغییر داد

برای شیرجه ای با زاویه 60 درجه، عمق آب باید ۵ فوت ۷ این (70/1 متر باشد و برای زاویه ۳۰ درجه عمق 4 فوت (20/1 متر) نیا است و اگر زاویه ۱۵ درجه باشد، عمق 3 فوت ( 61/0 متر) کافی است . با رعایت تمام اصول شيرجه می توانیم شنای مفرحی داشته باشیم .

قرمزی چشم در شنا : هر چند شنا از جمله ورزش های خطرناک برای چشم نیست و آسیب های چشمی در آن بسیار کم است، اما قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا کردن به ویژه در استخر یکی از مسائلی است که بسیاری با آن مواجه اند آیا باید نگران این مسئله بود؟

قرمزی پس از شنا در استخر سیب آسیب های درازمدت نمی شود. کلر که برای ضد عفونی و از بین بردن باکتری ها به آب استخر اضافه می شود، مشکلی ایجاد نمی کند. مشکل زمانی رخ می دهد که کلر در مجاورت نیتروژن با آمونیاک موجود در آب قرار می گیرد و از ترکیب اینها کلرامین تشکیل می شود .

در حقیقت، علت اصلی قرمزی در چشم کلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با کلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می شود. کلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می کند که سبب التهاب، حساسیت، خشکی و قرمزی چشم می شود؛ به این وضعیت کراتیت می گویند .

بسیاری تصور می کنند که درمان این وضعیت استفاده از قطره هایی است که قرمزی چشم را کم می کند، اما درمان صحیح آن استفاده از ترکیباتی نظیر اشک مصنوعی است. اشک مصنوعی لایه ای روی قرنیه ایجاد می کند و به آن فرصت می دهد تا التيام يابد. مکانیسم اثر ترکیباتی که قرمزی چشم را کم می کند، انقباض عروق خونی است که قطع این داروها سبب شدیدتر شدن مشکل خواهد شد. اگر قرمزی و سوزش چشم شدید باشد یا به دفعات تکرار شود، راه دیگر رفع این مشکل، استفاده از عینک شناست .

اغلب تصور می شود که قرمزی چشم ناشی از زیاد بودن کلر آب استخر است، در حالی که واقعیت دقیقا برعکس است و این مسئله اغلب ناشی از کم بودن کلر آب است

حتی بوی تندی که اغلب افراد تصور می کنند ناشی از زیاد بودن کلر است نیز به خاطر کم بودن کلر آب ایجاد می شود. علت این است که مولکول های آزاد کلر با نیتروژن و آمونیاک ترکیب می شود و کلرامین ایجاد می کند. افزایش کلر آب علاوه بر این که مانع رشد باکتریها در آب استخر می شود، سبب شکسته شدن پیوندهای شیمیایی کلرامین و مولکول های آن می شود که در نتیجه مشکلات مربوطه را کاهش میدهد. در صورتی که کلر آب کم باشد، احتمال عفونت چشم ناشی از وجود باکتریها در آب افزایش می یابد. عفونت چشمی اغلب کنژنکتیویت) معمولا علاوه بر قرمزی و التهاب با درد و ترشح همراه است.

بنابراین، اگر قرمزی بعد از شنا در استخر از حد یک التهاب خفیف فراتر رفت و با ترشح همراه شد، بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید. در مجموع، رعایت نکات زیر تا حد زیادی مانع مشکلات چشم ناشی از شنا در استخر می شود:

* بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب، دوش بگیرد. دوش گرفتن سبب می شود تا کلرامین از پوست، مو و چشم شما شسته شود

* بلافاصله پس از شنا از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.

* از عینک شنا استفاده کنید. سالم و تندرست باشید.