موج سواری

موج سواری

از آنجا که ورزش موج سواری از مهیج و پر تحرک و در عین حال خطرناک است از این رو هر گونه توجه و ارزش نهادن به این ورزش کمکی در ارتقای این ورزش می باشد.

در این مورد این بنده ی حقیر، به لطف خداوند، از خردسالی به این ورزش علاقه مند شدم که همواره با همسایگی با ساحل، از عوامل پیشرفت من به شمار می روند.

امتنان خداوند موجب شد، دو سال گذشته به عنوان اولین موج سوار، وارد آبهای طوفانی دریای خزر شوم و با تخته ی موج سواری، این ورزش را انجام دهم . بعد از گذشت چند ماه، توانستم دو نفر دیگر به نام های رامین اکبری و على شکوری را (که علاقمند به موج سواری بودند) به انجام این ورزش تشویق نمایم

این ورزش با توجه به خطرناک بودنش، مخصوصا در ایران (حتی در طوفانی بودن دریا قابل اجرا می باشد)، نیاز به توجه و در نظر گرفتن ایمنی خاصی است

نکته ای که باید گفته شود، تبحر در شنا و نیاز به نفس بسیار قوی است تا بتوان خود را از موج ها رد کرده و

خود را به پشت آنها در فاصله مناسب برساند. نکته ی دیگر که باید در نظر داشت، خونسردی و شجاعت می باشد؛ چرا که هر گونه دلهره و ترس، امکان از دست دادن توانایی و اعتماد به نفس را در ورزشکار، بوجود می آورد و این خود خطر ساز خواهد بود.

از مؤلفه های دیگر، داشتن ممارست و آمادگی جسمانی لازم است؛ چرا که این ورزش به تمامی عضلات، مخصوصا سرشانه، کول و گردن فشار بسیار زیادی می آورد. داشتن پاهای قوی نیز مورد اهمیت است، لذا لازم است ورزشکار،

تمرین های خاصی را قبل از ورود به آب. داشتن پاهای قوی نیز مورد اهمیت است لذا لازم است ورزشکار تمرین های خاصی را قبل از ورود به آب انجام دهد. نکته بعدی آموزش و یادگیری نکات موج سواری از مربی و بدست آوردن توانایی و تجربه در اجرای آنها می باشد، این نکات شامل مراحل مختلفی است که در بخش آموزش، توسط مربی ارائه خواهد شد.

موج سواری در دنیا، تنوع فراوان و صورتهای مختلفی دارد که حرفه ای ترین آنها در مسابقات Ripeurf بصورت جهانی برگزار می شود.

اگرچه هر روزه سواحل مناسب این ورزش در حال کشف شدن می باشد؛ که Nirvena جدیدترین ساحل آنهاست.

در ایران معمولا در دریای خزر بطور متوسط حدود ۲۰ روز در سال دریا، موج های بالای سه متر دارد که برای موج سواری حرفه ای مناسب می باشد؛ ولی روزهای زیادی برای موج سواری مقدماتی وجود دارد.

کشور استرالیا از قدیمی ترین آنها می باشد که قهرمانان فراوانی از جمله Miek Faring Kelly Star در آن موج سواری کرده اند.

Mick Faring که از زمان کودکی این ورزش را آغاز نمود، وی سواحل بسیاری که تا به حال مردم، حتی اسمی از آن نشنیده بودند را موج سواری کرد و توانست مقام های فراوانی را کسب نماید. ایشان کمک های قابل توجهی به ترویج و رشد این ورزش کرده است .

برگزار نمودن کلاسهای آموزشی و ارائه فیلم به فراگیران این این ورزش، از امور مهم و سازنده ی این قهرمان می باشد.

آموزش موج سواری

در ابتدا موج سوار باید با انواع مختلف تخته ی موج سواری آشنا شود چون هر یک از آنها کاربردهای مختلفی دارد و هر دریا ویژگی خاص خود را می طلبد.

نوآموز برای آشنایی با محیط موج سواری می بایست ساحل و دریای محل موج سواری را خوب شناسایی کرده تا ایمنی و اطمینان از ساحل پیدا کند، که در کدام نقطه از ساحل صخره های خطرناک وجود دارد و یا عمق دریا، در جاهای مختلف چقدر است.

ورزشکار در تمریناتش اولین چیزی را که باید در نظر بگیرد آشنایی با ساحل و دریا است و نبایستی خود را خسته کند و به اصطلاح انرژی زیادی در موج ها از دست دهد، او باید به دریا نگاه کند و به طرز شکسته شدن موج ها دقت نماید که موج ها از چپ به راست می شکند و یا از راست به چپ، این کار را می توان با قرار دادن عمودی تخته موج سواری در شن ساحل انجام داد.

نرمش و نرم کردن بدن و انجام حرکات کششی، به همراه لباس ورزش های آبی، از جمله امکانات اولیه یک موج سوار است، تا بدن او از ضربات موج ها در امان باشند او بایسی در ابتدا دست ها را کشیده و پاها را پس از آن نرم کند تمامی تمرینات کششی را می توان در ساحل انجام داد و سپس وارد آب شود.

پدال زدن از تمرینات اولیه موج سوار است، البته بایستی در ساحل و قبل از ورود به آب بر روی تخته موج سواری آن را انجام دهد تا بتواند تعادل خود را روی تخته، هنگامی که وارد آب می شود حفظ کند.

هنگام برخواستن از روی تخته ی موج سواری بایستی با دستها روی تخته ی موج سواری فشار آورده و به یک لحظه از روی آن بلند شود و این کار را نبایستی به صورت آهسته و بالعکس انجام دهد چون دیگر فرصتی برای حفظ تعادل نخواهد داشت. انشاالله با وجود مشوقان بزرگی از جمله آقای مهندس سید مجید طالب زاده که با ایجاد و راه اندازی کلوپ های تخصصی ورزشهای آبی (از جمله موج سواری بستر مناسبی را برای پیشرفت و گسترش این مجموعه فراهم نموده است، بتوانیم این رشته ی ورزشی را بین جوانان گسترش دهیم

اما امکاناتی که در این ورزش حائز اهمیت است: یک عدد تخته ی موج سواری (Surf board)، لباس مخصوص موج سواری، یک عدد جت اسکی و یک قایق تندرو برای محافظت از موج سوار و امکانات امداد و نجات ساحلی لازم می باشد.

به امید روزی که در این رشته از ورزش های آبی ایران از جمله کشورهای مدعی کسب قهرمانی باشد، در ضمن ترویج و گسترش این رشته ی بسیار زیبا و مهیج، کمک شایانی به صنعت گردشگری می کند و درآمد ارزی کشور را بالا می برد.

داشتن تعادل و راحت بودن روی تخته موج سواری شرط اول یک موج سواری موفق است لذا تمرکز و تمرین لازم جهت رسیدن به این نیل بسیار مورد اهمیت است و نوآموز نباید توقع داشته باشد که در روزهای اول موج سواری به حالت ایستاده با تعادل بسیار بالا عمل نماید، چون این ورزش احتیاج به تجربه ی زیادی دارد.

ورزشکار در ابتدای تمرینات خود، می تواند با کمک پاها و گذاشتن دست بر روی آب تعادل مورد نیاز را بدست

بیاورد.

زمانی که نوآموز در حال سرعت گرفتن، تمایل به تغییر جهت داشته باشد، (او می تواند این کار را با فشار دادن پاشنه پا و حرکت دادن شانه ها و دستها، به طرف مورد نظر، اینکار را انجام دهد.

او بایستی در مرحله اول قبل از هر کاری نگاه کند و تمرکزش را بار پیدا کردن جهت شکسته شدن موج حفظ کند.

رد کردن موج جزو سخت ترین مراحل موج سواری است؛ زیرا به نوآموز فشار زیادی وارد میشود تا بتواند موجها را رد کرده و خود را به پشت موجها برساند. او باید این تمرینات را در ابتدا در موج های کوچک اجرا کند.

نوآموز بایستی بداند که کدام منطقه ی تخته ی موج سواری را هنگام رد کردن موج بگیرد، اگر انتهای تخته را بگیرد، بر روی او برمی گردد و اگر ابتدای آن را بگیرد، تخته از پای او رها شده و واژگون خواهد گشت؛ لذا بایستی بعد از تمرینات بسیار، روش صحیح گرفتن تخته و موج رد کردن را بیاموزد.

این مرحله، مرحله مشکلی نیست، ورزشکار باید به موج سوارها دقت فراوان کرده تا از برخورد با آنها جلوگیری نماید.

فقط نیاز به توجه به دیگر موج سوارها را دارد تا تداخل در موج سواری ها و با ایجاد به خورد بین آنها از بین رود.

این مرحله یا همان نیاز به زدن پدال های بسیار قوی قبل از رسیدن موج به موج سوار است، لذا موج سوار باید ۱۰ متر قبل از رسیدن موج به نوآموز آگاه و هوشیار و آماده به انجام این کار را داشته باشد.

نوآموز بعد از برخواستن از تخته موج سواری بایستی نگاه به چپ و راست خود بیندازد تا طرف شکسته شدن موج ها را ببیند.

نوآموز در این مرحله که همان حفظ تعادل بر روی تخته است بدن را از بالا به پایین حرکت داده و با لغزش به چپ و راست در بهتر شدن آن کوشش خواهد کرد.

نوآموز پس از آمادگی ابتدایی و برای رسیدن به مرحله حرفه ای شدن بایستی آشنایی لازم با انواع تخته های حرفه ای را پیدا کند او بایستی بداند که تخته های کوچکتر سریعتر هستند و برای استفاده از آنها تبحر زیادی لازم است.

 

موج سواری، یا سرفینگ، از ورزش های روی آب است. در سال ۱۹۵۰ به عنوان ورزش معرفی شد و در این سال اولین تخته (بورد) سبک وزن اختراع شد. بعضی از ورزشکاران بدون تخته روی امواج شنا می کنند که مشکل تر از بقیه است. ورزشکاران استرالیایی گاهی از اسکی روی آب و یا قایق روی آب استفاده می کنند. موج سواری یا Surfing، هنر جنگیدن با آب های خروشان و توانایی فرار از شدید ترین امواج دریا و حفظ جان در عین تقابل با مرگ است. برای این که اوج هیجان و خطر آن احساس شود باید در دریاهای مواج و طوفانی به موج سواری پرداخت، زیرا قابلیت موج سازی آنها بسیار بیشتر از محیط های آبی کوچک است که اصلا هیجان و شتابی در چرخش آب های آن وجود ندارد. موج سواران معمولا از تخته ای بزرگ یا کوچک که پاهای خود را روی آن مستقر می کنند و با یک بند آن را به پای خود می بندند)، ولی یک مدل از موج سواری بدون تخته هم داریم که آن را Body Surfing می نامند و موج سوار بدون هیچ وسیله ای یا با استقرار پایش روی امواج در حال حرکت یا با خوابیدن با سینه روی آن، روی آب به حرکت در می آید. این مستقیم ترین، خطرناک ترین و ناشناخته ترین نوع موج سواری و حرکت روی آب است و اگر در دل دریا صورت پذیرد، به سخت تر شدن کار موج سوار منجر می شود که نمی داند و نمی بیند موج بعدی دقیقا از کدام سو می آید و مجبور است با کمترین دید در میان امواجی که سر به فلک می زند، مسیر حرکت بعدی خود را تعیین کند. حال آن که استفاده از چوب به عنوان وسیله  Surfing  فرد موج سوار را به قدرت استفاده از قامت خود مجهز و به تبع آن ریسک های کار او و خطرات پیرامونش را کمتر می کند.

انواع موج سواری

– موج سواری بدون تخته

– موج سواری با تخته

– موج سواری با تخته و بادبان

موج سواری با کایت در بعضی مناطق محدود یا ممنوع شده است. این محدودیت ها معمولا برای امنیت، جلوگیری از ترافیک در سواحل و همچنین ضعف در آموزش این ورزش است. هنگامی که ورزشکاران این رشته سازماندهی شوند، این محدودیت ها هم برداشته می شوند. یکی از دلایلی که ورزشکاران حرفه ای نگرانی بیشتری در مورد ایمنی و کیفیت بالای تجهیزاتشان دارند، این است که دچار ممنوعیت و محدودیت در ورزش مورد علاقه شان نشوند. معمولا تمامی مناطق علامت مخصوصی برای ممنوعیت این ورزش ندارند. فقط شما می توانید با شنیدن صدای نگهبان پارک یا غریق نجات و یا دیگر مقامات مسئول از محدودیت و ممنوعیت انجام این ورزش در آن منطقه اطلاع یابند.

 

موج سواری

موج سواری راندن تخته موج سواری در جهت مقابل موجی می باشد که در اکثر موارد شما را به سوی ساحل می آورد. بسته به طول تخته موج سواری، طراحی آن، شکل موجی که بر آن سوار هستیم و نحوه سوار شدن بر روی موج، اینها همه انواع مختلفی از موج سواری می باشند. تعادل نقشی حیاتی را در حفظ وضعیت بر روی تجهیزات گوناگونی که می توان از آنها برای موج سواری استفاده نمود بازی می کند . این تجهیزات شامل تخته های موج سواری، تشکهای موجی، تخته های بلند، تخته های پهن ایستاده، اسکی های موجی، تخته های زانویی و یا تخته های سطحی می شوند.